eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) fogadja Emmanuel Macron francia köztársasági elnököt a Karmelita kolostorban 2021. december 13-án.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Uniós olajembargó: Orbán Viktorral egyeztetett Emmanuel Macron

A két vezető Európa energiabiztonságával kapcsolatos kérdésekről tárgyalt telefonon.

Orbán Viktor miniszterelnök kedden telefonon egyeztetett Emmanuel Macron francia köztársasági elnökkel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. A két vezető Európa energiabiztonságával kapcsolatos kérdésekről tárgyalt egymással – tette hozzá a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.

Clément Beaune francia EU-ügyi miniszter egy tévéinterjúban már jelezte, hogy Emmanuel Macron francia elnöknek még a nap folyamán beszélnie kell Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Azt is mondta, hogy

a héten megegyezhetnek a tagállamok az olajembargó ügyében.

Magyarország a leghangosabb kritikusa az orosz olajjal szemben tervezett uniós embargónak. Emiatt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn személyesen tárgyalt Orbán Viktorral. A hétfői találkozót mindkét fél előrelépésként értékelte, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is úgy fogalmazott, hogy némi előrehaladást elértek, ugyanakkor leszögezte, hogy nagyon sok mindent kell még megbeszélni ahhoz, hogy Magyarország változtasson álláspontján. Megismételte, hogy a brüsszeli szankciós csomag hatalmas problémákat okozna Magyarországnak, amely azonnal veszélybe sodorná hazánk ellátásbiztonságot.

"Előreléptünk, de további munkára van szükség" – közölte a találkozó után Ursula von der Leyen, és azt is bejelentette, hogy videokonferenciát hív össze a regionális szereplőkkel az együttműködés erősítése érdekében az olajinfrastruktúrával összefüggésben.

Egy hete jelentette be Von der Leyen, hogy a bizottság fél éven belül kivezetné az orosz kőolajat az európai energiahordozók közül. Magyarország és néhány térségbeli kelet-európai állam már a múlt héten jelezte, hogy felmentést kér az orosz kőolajra kivetni tervezett EU-embargó alól. A magyar miniszterelnök a múlt héten levelet küldött a bizottság elnökének, és ebben azt írta, hogy sem Magyarország, sem az Európai Unió egésze nem áll készen arra, hogy elfogadja és végrehajtsa a bizottság által javasolt intézkedéseket. Szankciókat akkor lehet elfogadni, ha valamennyi tagállamban valamennyi szükséges előfeltétel teljesül.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×