eur:
411.38
usd:
392.4
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Székeket és asztalokat tárolnak egy hagyományos étterem előtt, Athén Monasztiraki kerületében 2021. február 1-jén. A koronavírus új változatának terjedése miatt a görög kormány újra szigorította az óvintézkedéseket.
Nyitókép: MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz

Görögország teljesen leállt

Egy napra országos sztrájkot tartanak a hellének, mivel befagyasztották a béreket emelkedő árak mellett.

Egynapos országos sztrájkot tartanak Görögországban szerdán az áremelkedések és a befagyasztott bérek miatt, a nap folyamán várhatóan tüntetést is tartanak Athén központjában.

A tiltakozás miatt a közlekedés szinte teljesen leállt, az iskolákban nincs tanítás, és a kórházak is csökkentett üzemmódban működnek.

A sztrájkot a mintegy 2,5 millió dolgozót képviselő két legnagyobb szakszervezet hirdette meg.

Görögországot súlyosan érintette a koronavírus-járvány, a korlátozásokat elsősorban a bruttó hazai termék (GDP) több mint 10 százalékát kitevő idegenforgalom szenvedte meg.

Az energiaárak emelkedése, valamint az Oroszország elleni szankciók tovább nehezítették a gazdasági helyzetet.

A kormány szeptember óta körülbelül 3,7 milliárd euró támogatással igyekezett enyhíteni az energiaár-emelkedés okozta terheket, ám a tiltakozók szerint ez nem elég. Jóllehet Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök kormánya januárban két százalékkal

663 euróra emelte a minimálbért,

májusra pedig újabb jelentős mértékű emelésre tett ígéretet, a szakszervezetek a bruttó nemzeti minimálbér 13 százalékos emelését követelik.

Az ország a válság 2010-es kirobbanása után éveken át nemzetközi hitelezői támogatással működött. Bár az államadóssága csökkenőben van, még mindig övé a legmagasabb az euróövezetben: míg 2021-en a GDP 197,1, 2020-ban pedig 206,3 százaléka volt, idén várhatóan 189,6 százalék lesz.

Az utolsó, harmadik mentőprogramot 2018-ban zárták le.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×