eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
red green yellow orange color fuel gasoline dispenser  background
Nyitókép: chutarat sae-khow/Getty Images

Beindult a háborús pánikvásárlás a szomszédban

Az ukrajnai válság miatt megrohanták a benzinkutakat és az élelmiszerboltokat Szerbiában. Sok helyen elfogyott a liszt, a kutak pedig korlátozzák, hogy mennyit lehet tankolni.

Szerbiában országszerte tömeg van a benzinkutaknál, az emberek nagy tételben vásárolnak üzemanyagot. A 72 ezres Csacsakon például nagy a zsúfoltság van a töltőállomásoknál, minden oldalon járművek állnak, ami csütörtök este szokatlan – írja a Nova.rs alapján a napi.hu.

Szerbia kormánya február 12-én korlátozta az üzemanyagok árát, és az indoklás szerint a döntést a nagyobb zavarok megelőzése és a lakosság életszínvonalának megőrzése érdekében hozták, miután a korábbi áremelések közvetlenül érintették minden más áru és szolgáltatás árát. A csacsaki beszámolók szerint a helyi Lidlt tartós élelmiszerért rohanták meg, el is fogyott a liszt.

Az újvidéki lakosok is a töltőállomásokra siettek, és információk keringenek arról, hogy korlátozzák majd a megvásárolható üzemanyag mennyiségét. Helyi portálok beszámolói szerint 20-30 percet kell várakozni már.

"Minden elegendő mennyiségben van, és Szerbiának egyáltalán nincs gondja a kőolajszármazékok ellátásával. Nyilvánvaló, hogy valaki szándékosan gerjesztenek pánikot" – közölte a szerb kormány.

Az üzemanyagok árát március 14-ig befagyasztották. Az Europremium BMB 95-ös benzin nem lehet drágább 171 dinárnál (555 forintnál) literenként, az Eurodiesel árkorlátja 179 dinár (581 forint) literenként.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×