Háborúellenes tüntetést tartottak Moszkvában a Szmolenszkaja téren, a külügyminisztérium előtt – jelentette az Eho Moszkvi rádió.
A rádió helyszíni jelentése szerint a hadműveleteket elítélő transzparenseket, valamint az ukrán és orosz zászlókat rohamrendőrök elkobozták, a tüntetők egy részét pedig rabszállító teherautókban elszállították.
Az OVD-Info elnevezésű, tüntetők védelmével foglalkozó szervezet vasárnap esti közlése szerint
Oroszország 45 városában, köztük Moszkvában, Szentpéterváron és Jekatyerinburgban voltak háborúellenes megmozdulások. Csaknem 5600 tüntetőt előállítottak, közülük több mint ezret a fővárosban.
A megmozdulások egybeestek Borisz Nyemcov volt orosz miniszterelnök-helyettes és ellenzéki vezető meggyilkolásának hetedik évfordulójával. Sokan virágot helyeztek el a gyilkosság helyszínén, a Kreml közelében.
Ezen a videón az látható, ahogy Szentpéterváron rárontanak a rendfenntartók egy újszülöttével lévő nőt, aki egy békejelet tartott a magasba:
Meanwhile in Saint Petersburg riot police has arrested a woman with a newborn baby for holding a peace sign at the demonstration against the war in #Ukraine. She since was taken in the police car to the police station, more information to follow. #Russia pic.twitter.com/GhDPi52CZd
— Belarus Free Theatre (@BFreeTheatre) February 25, 2022
Az orosz főügyészség kilátásba helyezte, hogy hazaárulásként értékelhető, ha valaki pénzügyi, anyagi-műszaki, tanácsadói vagy egyéb segítséget nyújt idegen országnak Oroszország rovására, az Ukrajnában végrehajtott "különleges hadművelettel" összefüggésben. Ez a bűncselekmény tíztől húsz évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
„Putyin Hitler" – áll az egyik moszkvai tüntető tábláján:
Putin is Hitler says poster. Demonstration in Moscow.#Ukraine #Ukraina #RussiaUkraineConflict #UkraineRussie #Valimai #Russia #UkraineRussiaCrisis pic.twitter.com/IfPC4EUPGK
— Giovanni Zuccolo (@gio_zuccolo) February 24, 2022
Mihail Fridman orosz milliárdos az Alfa-Bank társtulajdonosa a LetterOne befektetési cég munkatársainak írt levélben emelte fel szavát a háború ellen. "Erősen kötődöm az ukrán és az orosz néphez, és a jelenlegi konfliktust mindkettő számára tragédiának tartom" - idézte a Financial Times a Lvivben született Fridmant, aki 17 éves korában költözött át Oroszországba.
Egy másik milliárdos, a fehérorosz származású Oleg Gyeripaszka, a Rusal és az En+ Group volt vezetője vasárnap a Telegram-csatornáján azt hangoztatta, hogy a béke nagyon fontos és mielőbb meg kell kezdeni a tárgyalásokat.