eur:
393.59
usd:
364.37
bux:
71914.7
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Antonio Costa portugál miniszterelnök egy szavazóhelyiségbe érkezik az európai parlamenti (EP) választáson Lisszabonban 2019. május 26-án. Az Európai Unió tagországaiban május 23. és 26. között választják meg az EU törvényhozásának képviselőit.
Nyitókép: MTI/EPA/Inacio Rosa

Kormányválság? - Hasra esett a portugál költségvetés

Kétségessé vált az Antonio Costa szocialista miniszterelnök vezette kormány jövője, a parlament nemet mondott a '22-es büdzsére.

A Publico című helyi napilap szerint a költségvetési javaslat 117 szavazattal 108 ellenében, öt tartózkodás mellett elutasították.

Marcelo Rebelo de Sousa államfő közölte, hogy új választásokat ír ki, ha a költségvetést nem fogadják el gyorsan.

A következő választás csak 2023-ban lenne esedékes.

Costa kisebbségi kormányt vezet, mérsékelt szocialistáinak a 230 fős törvényhozásban 108 mandátuma van. Sorsa a kormányon kívüli kisebb baloldali pártok támogatásától függ. A voksoláskor a marxista Baloldali Blokk és a Kommunista Párt azonban a költségvetés ellen szavazott, akárcsak a konzervatív Szociáldemokrata Párt.

A baloldali pártok nagyobb kiadásokat akartak a szegénység elleni intézkedésekre és az egészségügyi rendszerre, valamint a munkaügyi törvények javítására.

A baloldalról érkező kritikákra reagálva Costa szocialistái hangsúlyozták, hogy elérték a pénzügyileg megvalósítható határt. A párt közölte, hogy nem akar előrehozott választásokat, de nem is tart tőle.

Aggodalomra ad okot ugyanakkor, hogy a jobboldali populista párt, a Chega! (Elég volt!) jelentős előnyre tehet szert egy esetleges új választás esetén.

A legutóbbi, 2019-es parlamenti választáson a szavazatok 1,3 százalékával és egy mandátummal kellett beérnie. A tavalyi elnökválasztáson januárban azonban jelöltjük, Andre Ventura a szavazatok 11,9 százalékát szerezte meg.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
Exportra is jut megújuló energiából, de a nagy gyárberuházások hozzák majd az igazi felvevőpiacot

Exportra is jut megújuló energiából, de a nagy gyárberuházások hozzák majd az igazi felvevőpiacot

A magyar naperőmű-kapacitás – az atomenergetikai és fosszilis kapacitásokkal együtt – a napos déli órákban már exportra is termel, azonban a környező országok megújuló termelésben várható felzárkózásával a hazai gyárberuházások köthetik le a növekvő magyar termelést. A Széchenyi Alapok és az Electron Holding Zrt. 50-50 százalékos társtulajdonosként fektet be négy, összesen 15 MW kapacitású naperőműpark fejlesztésébe, amelynek megtérülését a cég integrált, egész értékláncot lefedő működésétől várja. A kivitelező cég elnök-vezérigazgatója, Szücs Ádám szerint nagy átalakulás előtt áll a piac, ahol egyre kevésbé lesz életképes az az üzleti modell, amiben a fejlesztő önállóan működő napelemparkot épít, üzemeltet és nem egy áll partnerségbe olyan szereplőkkel, akik azt rendszerbe integrálva tudják üzemeltetni, miközben az energiatárolók piaca az aranyláz időszakát idézi.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 4. 11:18
×
×
×
×