eur:
409.32
usd:
374.42
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre

A vezérkari főnök kínai telefonhívásai borzolják az amerikai kedélyeket

Az amerikai vezérkari főnök újságírók előtt megvédte a kínai katonai partnerével folytatott korábbi telefonbeszélgetéseit - jelentette a The Washington Post.

Az amerikai baloldali-liberális napilap online cikke szerint a hétvégére hivatali úton Európába látogató Mark Milley tábornok az AP hírügynökség vele utazó munkatársának leszögezte, hogy a Donald Trump korábbi amerikai elnök hivatali idejének utolsó hónapjaiban a kínai Népi Felszabadítási Hadsereg vezérkari főnökével, Li Zuo-csenggel folytatott két telefonbeszélgetése "teljes mértékben a katonai pozíciójához kapcsolódó kötelességi és felelősségi körön belül" voltak.

A legmagasabb rangú amerikai katonai vezető hangsúlyozta, hogy az ilyen jellegű telefonhívások "rutinszerűnek" számítanak, amelyet előzetesen egyeztettek a Pentagonnal és az amerikai kormányzat érintett szereplőivel, és "ebben az esetben azt a célt szolgálták, hogy megnyugtassák mind a szövetségeseket, mind az ellenfeleket a stratégiai stabilitás fenntartása érdekében".

Mark Milley azzal zárta le a beszélgetést, hogy a kérdés részletesebb és mélyebb áttekintésére a szeptember 28-i szenátusi védelmi bizottsági meghallgatása során lesz lehetőség, amikor eskü alatt kell válaszolnia a szenátorok kérdéseire. Megerősítette, hogy a törvényhozók minden kérdésére és minden részletre kiterjedően válaszolni fog.

Joe Biden amerikai elnök még szerdán nyilvánosan támogatásáról biztosította Milley tábornokot azt követően, hogy a The Washington Post két újságírójának legújabb, ezen a héten megjelenő könyve azt állította, hogy Milley tábornok 2020 októberében és 2021 januárjában azért hívta fel kínai katonai partnerét, hogy biztosítsa: az Egyesült Államok kormányzata stabil, és Washington nem fog háborút indítani Kína ellen vagy megtámadni Pekinget.

Bob Woodward és Robert Costa "Veszély" (Peril) című, Donald Trump elnökségi idejét bemutató könyvének előzetesen nyilvánosságra hozott részletei szerint Milley tábornok biztosította kínai partnerét, hogy egy amerikai támadás esetén figyelmeztetni fogja a kínai vezérkari főnököt.

A szerzők szerint Milley tábornok több amerikai vezető kormányzati tisztviselőt is felhívott telefonon, hogy áttekintsék a nukleáris fegyverek indításának hivatalos katonai protokollját, és leszögezte, hogy bár az amerikai elnök önállóan adhat utasítást az ilyen fegyverek használatára, az elnöki utasítás kiadásának folyamatában Milley tábornoknak is részt kell vennie.

Woodward és Costa tájékoztatása szerint a kötet 200, amerikai kormányzati forrással készült interjún alapszik.

Donald Trump korábbi republikánus amerikai elnök a most nyilvánosságra került információk után közleményt adott ki, amelyben kijelentette: ha igazak a hírek a kínai tisztségviselőkkel történt egyeztetésekről, akkor Milleyt hazaárulás miatt felelősségre kell vonni. Több republikánus politikus Milley lemondását követelte. Marco Rubio, floridai republikánus szenátor levelet is írt Joe Bidennek, kiemelve, hogy Milley "aktívan azon dolgozott, hogy aláássa az Egyesült Államok haderejének hivatalban lévő főparancsnokát".

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×