eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Euro rescue concept - bank note modified
Nyitókép: freie-kreation/Getty Images

Ha a bizottság nem enged, lehetetlen a helyreállítási alap szeptemberi folyósítása

Ha jogi szempontok érvényesülnek, akkor az Európai Bizottság szeptember végéig sem fogadja majd el a magyar helyreállítási tervet, így nem jöhet az ehhez rendelt több milliárd euró – mondta az InfoRádiónak az ELTE Nemzetközi Jogi Tanszékének docense.

Kende Tamás nemzetközi jogász az InfoRádiónak azt mondta, nem lát bele, hogy az Európai Unió Bírósága általánosságban mennyiben hoz politikai döntéseket, de mint hozzátette, ott is emberek ülnek, akik nem kizárólag elszigetelt jogi kérdéseket vizsgálnak, és lehetnek céljaik. Következésképp szabado döntenek, de megkeresik hozzá a megfelelő jogi éveket – magyarázta, és hozzátette: „Egyébként minden bíróság tulajdonképpen így működik.”

Az Európai Bizottság, illetve az Európai Parlament működésében is az irányt, a döntéshozatalt politikai szempontok határozzák meg – figyelemmel arra, hogy a jogi kereteket ne haladják meg,

"de a politikai szempontok az elsődlegesek".

Azzal kapcsolatosan, hogy a helyreállítási tervről továbbra is zajlanak az egyeztetések a magyar féllel, Kende Tamás emlékeztetett, egyrészt nem ismert, hogy a magyar állam pontosan mit terjesztett elő a helyreállítási csomagban, ahogyan az sem, hogy az Európai Bizottságnak mely elemeket illetően van kifogása. Ami tudható, hogy a bizottság által megfogalmazott általánosabb észrevételek a közbeszerzési rendszerre és a bírósági függetlenségre irányulnak.

Ha viszont az Európai Bizottság az úgynevezett általánosabb kifogásait fenntartja, szeptember végén sem lesz folyósítás, mert

teljesen valószínűtlen, hogy a hónap végéig a magyar állam a bírósági, valamint közbeszerzési rendszert meg tudná reformálni

– emelte ki a nemzetközi jogász. Ha az Európai Bizottság valamiért enged – és ennek politikai okai lehetnek –, akkor viszont nem lehetetlen, hogy a tárgyalások időben lezáruljanak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×