A Komodo Nemzeti Park a világörökség része, területén még a tavalyi évben kezdődtek meg turisztikai beruházások munkálatai. A helyi gazdaságra és a területen élő komodói sárkánypopulációra egyaránt negatív hatással lehet a projekt szakértők szerint.
Az UNESCO képviselői a múlt hónapban javasolták agy világörökségi konferencián, hogy újra mérjék fel a komplexum várható környezeti hatásait, amellett, hogy az illegális halászattal és a komodói sárkány életterére gyakorolt hatással is számolni kell.
Az indonéz környezetvédelmi minisztérium egyik hivatalnoka ugyanakkor a CNN-nek azt mondta:
folytatják a munkálatokat, mivel már korábban bebizonyult, hogy nem gyakorolnak negatív hatást a környezetre.
Szeptemberre készül majd el az UNESCO által kért, frissített hatástanulmány, melyről a nemzetközi szervezet azt állítja, megkérték Indonéziától, ám semmiféle választ nem kaptak megkeresésükre.
A Rinca szigetére tervezett beruházással kapcsolatosan nem teljesen tiszta, hogy milyen elemeket tartalmaz majd. A kormány tavaly annyit hozott nyilvánosságra, hogy prémium turistalátványosság lesz. Egy másik közlemény szerint már meglevő struktúrák felújítását foglalja magában, ezáltal nincsen semmiféle veszélye sem a komodói sárkányra.
Rima Melani Bilaut, az Indonéz Környezetvédelmi Fórum (WALHI) környezetvédelmi csoport tagja szerint a projekt hatással lehet a helyi közösségre, és zavarhatja a sárkányokat is.
"Azt kérjük a kormánytól, hogy olyan turizmust építsen ki, amely az emberekre koncentrál. Ezeken a területeken emberek élnek"
– mondta.
Indonéziában 3100 komodói sárkány él, az egyedi, háromméteres hosszra is megnövő gyíkok sárga, villás nyelvükről ismertek.