eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Indiában drónok szállíthatják a koronavírus elleni oltást

Vakcina mellett akár koronavírus elleni gyógyszereket is eljuttathatnak a kórházakba a tervek szerint Indiában nagy hatótvolságú drónokkal.

Nagyobb távolság megtételére is képes drónokat kezdett el tesztelni egy indiai cég: a dél-ázsiai ország járványkezelésében kulcsfontosságú szerepe lehet a vidéki, nehezen elérhető, rosszul ellátott és rossz útviszonyokkal rendelkező területeken, írja a MedicalXpress.

Május óta húsz cég kapott engedélyt a kormánytól arra, hogy a jelenleg engedélyezett 450 méteres magasság fölött is reptessen drónokat. Ezen a héten két drón tesztje kezdődött meg: egyikük két kilogrammnyi csomagot képes 15 kilométeres távolságba eljuttatni, másikuk pedig egy kilogrammnyit 20 kilométerre.

"Gyógyszereket szállítottak, 2,5 kilométert megtéve hét perc alatt. A drón a kijelölt pontra szállította a gyógyszereket, majd visszatért"

- mondta a kísérletért felelős Throttle Aerospace System társalapítója, Sebastian Anto a déli Karnataka államban található teszthelyszínen.

Az indiai kormány komolyan veszi a drónok bevonását az egészségügy ellátásába: ebben a hónapban tendert írtak ki az operátorok számára: gyógyszerek szállítását célzó kísérleti programokba szeretnék bevonni a drónokkal csomagot szállító cégeket. Kedden zárult le a jelentkezés.

Az Indiai Orvosi Kutatási Tanács járványügyi vezetője, Samiran Panda a The Hindu napilapnak elmondta, hogy a technológia segíthet a nehezen elérhető helyeken a veszélyeztetett csoportok beoltásában.

"Tömeges oltás helyett okos oltásra van szükségünk" - fogalmazott.

India a drónok használatában és annak szabályozásában lemaradt a legtöbb országtól: jelenleg 450 méteres magasság alatt reptethetők ezek úgy, hogy az irányító személynek mindvégig látnia kell azt. Eközben Németországban már olyan felhasználásra is tesztelik ezeket a szerkezeteket, amelyben egy katasztrófa áldozatait segélykiáltásaik alapján találják meg, Ausztráliában pedig mesterséges intelligencia bevonásával keresnek meg krokodilokat és koalákat kietlen területeken.

"A dróntechnológiának óriási jelentősége lenne azokon a területeken, ahová sürgősen gyógyszereket és vakcinákat lehetne szállítani"

- mondta Vipul Singh, az indiai drónszövetség lobbicsoportjának társalapítója. "Míg közúton 20-30 kilométeres távolság megtétele néhány órát vesz igénybe, addig egy drón 10-15 perc alatt képes megtenni ezt a távolságot" - mondta Singh, aki egyben a bangalore-i székhelyű Aarav Unmanned Systems társalapítója is.

India 1,3 milliárd lakosa 3,2 millió négyzetkilométeres területen él: ezzel a világ hetedik legnagyobb kiterjedésű országa.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×