eur:
413.99
usd:
396.46
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Afgán katonák a NATO Eltökélt Támogatás fedőnevű afganisztáni küldetése (Resolute Support Mission) által tartott, harcászati drónok használatára irányuló kiképzésén az északnyugat-afganisztáni Herátban 2019. május 29-én. Meg nem erősített hírértesülések szerint Asraf Gáni afgán elnök és a katonai szövetség megállapodást kötött arra vonatkozóan, hogy a NATO még legalább 2024-ig támogatja a tálib fegyveresek ellen évek óta harcoló afgán kormányt.
Nyitókép: MTI/EPA/Dzsalil Rezaji

Véget ér az Eltökélt Támogatás

Csaknem húsz év után az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei hivatalosan megkezdték csapataik kivonását Afganisztánból szombaton, miközben a szélsőséges tálibok országszerte fokozzák támadásaikat a kormányerők ellen.

Bár a csapatok kivonása hivatalosan május 1-jén kezdődött meg, a katonai felszereléseket már hetekkel korábban elkezdték elszállítani az országból.

Számos NATO-tagállam további erőket telepített Afganisztánba, hogy szavatolja a kivonulás biztonságát. Többen attól tartanak, hogy a tálibok támadást intézhetnek a távozó csapatok ellen.

A NATO az Eltökélt Támogatás (Resolute Support) nevű kiképző misszió keretében segítette az afganisztáni biztonsági erőket 2015. január 1-je óta. Az észak-atlanti szövetség mintegy 9600 katonája állomásozik még az ázsiai országban. Az Egyesült Államok 2500, Németország 1300, Olaszország 895, az Egyesült Királyság 750, Törökország pedig 600 fegyveressel van jelen Afganisztánban.

A NATO csapatkivonásának bejelentése óta a tálibok fokozták az afgán biztonsági erők elleni támadásaikat. Elemzők szerint a kivonulás újabb polgárháborúba taszíthatja Afganisztánt, illetve lehetővé teheti a 2001-ben elűzött tálibok visszatérését a kormányrúdhoz.

Az afganisztáni újjáépítés amerikai finanszírozását felügyelő washingtoni szervezet (SIGAR) pénteken arról számolt be, hogy harminchét százalékkal megnőtt az idei év első három hónapjában az erőszakcselekmények száma Afganisztánban a tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva. A jelentés szerint ezért a kabuli kormány ellen harcoló csoportok, elsősorban a szélsőséges tálibok felelősek.

Az ENSZ afganisztáni missziója nem sokkal korábban azt közölte, hogy 2020 első három hónapjához képest 29 százalékkal nőtt a civil áldozatok száma.

(A nyitóképen: Afgán katonák a NATO Eltökélt Támogatás fedőnevű afganisztáni küldetése által tartott, harcászati drónok használatára irányuló kiképzésén az északnyugat-afganisztáni Herátban 2019. május 29-én.)

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×