A várakozások szerint egyes országok ugyanúgy életkori megkötésekkel illesztik be oltási rendjükbe a vakcinát, ahogyan azt az AstraZeneca védőoltásával tették: logikus következmény lenne ez azt követően, hogy az EMA ugyanazt a verdiktet mondta ki a Janssen oltására is. Eszerint fel kell tüntetni a nagyon ritka mellékhatások közt a vérrögösödést alacsony vérlemezkeszám mellett, de az oltás előnyei ezzel együtt felülmúlják annak rizikóit.
A The Guardian összeállítása szerint Spanyolországban két nappal az EMA utasítását követően, csütörtökön vették használatba az oltást: az országba a múlt héten 150 ezer adag érkezett, melyet félretettek arra az időre, amíg az EMA nem jutott döntésre. A spanyolok egyelőre a 70–79 éves korosztály tagjainak immunizálására használják a vakcinát.
Hollandiában a jövő héten kezdenek el oltani azzal, és Németországban is szeretnék minél hamarabb elkezdeni használni a vakcinát – azzal kapcsolatosan, hogy bevezetnek-e valamiféle életkori korlátozást, egyelőre még nem nyilatkoztak. Az AstraZeneca oltását Németországban a 60 év fölöttieknek ajánlják, de beadják az ennél fiatalabbaknak is, ha elfogadják azt a kockázatok ismeretében. Németországban a családorvosok adják majd be a vakcinát, a tervek szerint május elejétől.
Franciaországban 200 ezer adag oltás várt arra, hogy elkezdjék annak használatát: szombaton adják be az első adagokat. A kormány egyik szóvivője úgy nyilatkozott: sosem volt kétséges, hogy lemondanak-e akár a Janssen, akár az AstraZeneca oltásáról.
Olaszországban a hatvan évnél idősebb korosztály kapja majd az oltást, Görögország május 5-étől használja majd, Dánia pedig – ahol az AstraZeneca vakcinájának adását megszüntették – még nem döntött az ügyben. Izlandon, ahol az AstraZeneca vakcinája szintén 60 év fölött adható, bár várható, hogy ezt a korhatárt lejjebb viszik, egyelőre életkori megkötés nélkül kezdi el használni a Janssen-oltást.
A Janssen 55 millió adag vakcina szállítására szerződött az Európai Unióval június végéig: ez nagyjából a negyede annak a 200 milliós mennyiségnek, amely a második negyedévben az Unióba érkezik. Az Egyesült Államokban pénteken döntenek a Janssen oltásáról.