eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Varsó, 2021. március 19.A brit-svéd AstraZeneca gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyagot tartalmazó fiolák egy varsói kórházban 2021. március 19-én, miután egy újabb, 65 ezer adagból álló AstraZeneca-szállítmány érkezett az országba. Lengyelország folytatja az AstraZeneca-oltóanyag alkalmazását, miután az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) biztonságosnak minősítette az AstraZeneca-vakcinát.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Leszek Szymanski

A be nem adott vakcinaadagok sorsa bizonytalan

Van, ahol a vakcinahiány, míg máshol az aggályok miatt felhasználni nem kívánt adagok okoznak fejfájást. Több ország jelezte már: szívesen felvásárolnák azt az oltást, ami máshol nem kell.

Csehország szívesen megvenné a Dániában már biztosan nem felhasználható AstraZeneca-vakcinamennyiséget: az északi ország az aggályok miatt teljes mértékben leállította ennek a típusú vakcinának az adását. Észország, Lettország és Litvánia is kifejezte már érdeklődését a megmaradó adagok iránt. A furcsa helyzetet a vérrögösödés miatti aggodalom szülte bizonytalanság alakította ki, holott, ahogyan arra a BBC cikke rámutat, az AstraZeneca – és a másik érintett oltás, a Janssen – vakcinája esetében is nagyon kicsi az esély trombózis kialakulására, halálozásra pedig még ennél is elenyészőbb az esélye annak, aki ezt a típusú vakcinát kapja meg.

Vakcinapingpong zajlik

A brit adatok szerint ha tízmillió embert oltanak be az AstraZeneca oltásával, 40 esetében alakulnak ki vérrögök és nagyjából tíz ember halhat bele: az esély egy a millióból, nagyjából ugyanakkora, mint annak a valószínűsége, hogy valaki a következő hónapban gyilkosság vagy autóbaleset áldozata lesz.

Ennek ellenére a dánoknál már biztosan

felhasználatlanul marad 2,4 millió adagnyi a vakcinából,

az Amerikai Egyesült Államokban pedig jelenleg 100 millió adagnyi Janssen-oltás sorsa bizonytalan. A Dél-afrikai Köztársaságban sem használják az utóbb vakcinát jelenleg, annak dacára sem, hogy bebizonyosodott róla, hatékonyabb a helyi variánssal szemben, mint más vakcinák.

Adományozhatnának is belőle

Felmerül a kérdés, hogy a megrendelt, esetleg már le is szállított oltásokat nem lehetne-e máshol felhasználni. Elméletben a válasz igen: Dél-Afrikából is szállítottak 14 más afrikai országba az AstraZeneca oltásából azt követően, hogy kiderült, az meglehetősen kevéssé hatékony a helyi variánssal szemben.

Hans Kluge, a WHO európai igazgatója Dániának azt is javasolta, hogy adja tovább az AstraZeneca-vakcinákat, lehetőleg szegényebb országoknak.

Az ország szomszédai is érdeklődést mutatnak azokra: Litvániában adagok milliói hiányoznak még, így ők is szívesen átvennék ezt a frissen kialakult felesleget. Csehország egyben venné meg az összeset. A dán kormány még nem reagált ezekre a megkeresésekre, a mostani állás szerint tehát a raktárban állnak a fiolák. Az AstraZeneca oltását nem kell olyan alacsony hőmérsékleten tárolni, mint például a Pfizerét, de persze lejárati ideje ennek is van.

Arról, hogy a világ mely részén pontosan milyen mennyiségben találhatunk felhasználatlan vakcinát, nincsenek pontos adatok. Sok helyen a dánokéhoz hasonló okból halmozódott fel oltás, de Amerikában lassan azért nem tudnak oltani, mert a jelentkezők fogynak el.

Lenne megoldás

Mindez luxus, figyelembe véve, hogy létezik már séma vakcinaelosztásra, mégpedig a COVAX-é, amely éppen a rosszabb helyzetű, szegényebb országokat igyekszik hozzájuttatni az adagokhoz. Az év végéig kétmilliárd adagot szeretnének szétosztani és a máshol fel nem használt adagok elosztása is tevékenységük része. Nagy-Britannia, amely 450 millió adagnyi oltást kötött le különböző gyártóktól, már ígéretet tett arra, hogy felesleges oltásadagjait felajánlja: igaz,

nem tudni, pontosan mikor és mennyit jelentene ez.

Hogy mikor ad majd bárki is vakcinát a COVAX-segítségre utalt államoknak, egyelőre még ismeretlen. A BBC megkeresésére azzal kapcsolatosan, hogy a COVAX kapott-e már bármelyik országtól felesleges oltást, nem érkezett számszerű adatot tartalmazó válasz.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×