eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Az új koronavírus elleni védőoltást kapja meg egy páciens a Belgrádi Vásár területén létesített oltóközpontban 2021. január 25-én. Szerbiában 24-én kezdődött meg a vakcináció az öregek és az egészségügyi dolgozók oltásával.
Nyitókép: MTI/EPA/Andrej Cukic

Ha most tervezte, hogy Szerbiában oltatja be magát, már ne induljon útnak

Szerbia inkább a saját állampolgárai beoltottsági arányának növelésére helyezi a hangsúlyt, eddig ugyanis körülbelül a lakosság 30 százaléka kapott vakcinát – emelte ki Ana Brnabic szerb miniszterelnök a szerbiai közszolgálati televízió híradójának beszámolója szerint.

Amennyiben ilyen arányban halad az oltakozás, júliusra visszatérhet az élet a normális kerékvágásba.

Március végén óriási sorok alakultak ki Szerbia határain, az országban ugyanis a külföldiek is ingyenesen és előzetes regisztráció nélkül megkaphatták a koronavírus elleni védőoltást. A szerb kormány lehetővé tette, hogy az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyagát akár külföldiek is megkaphassák a kijelölt oltópontokon. Azokból az országokból, ahol lassan halad az oltakozás, tömegesen érkeztek emberek. A legtöbben Bosznia-Hercegovinából, Észak-Macedóniából és Montenegróból indultak útnak.

Március utolsó napjaiban 22 ezer külföldit oltottak be Szerbiában az AstraZeneca vakcinájával. Ana Brnabic néhányan napja megerősítette a korábbi sajtóértesüléseket, amelyek szerint Belgrád azért tette lehetővé a külföldiek beoltását is, mert mintegy 25 ezer adag oltóanyag felhasználási ideje járt le március végén, és nem akarta, hogy a vakcinák kárba vesszenek. Ana Brnabic szerint a lépést nem lehet bírálni, hiszen az a szomszédos országok állampolgárai iránti szolidaritásból történt, és senkit nem kényszerítettek arra, hogy beoltassa magát.

A hivatalos belgrádi álláspont szerint csupán szolidaritásról volt szó, ám elemzők szerint bizonyára politikai háttere is van a külföldiek megsegítésének.

Szerbia korábban Bosznia-Hercegovinának, Észak-Macedóniának és Montenegrónak is ajándékozott oltóanyagot, egyes politikai szakértők szerint pedig ezzel Belgrád szeretné még inkább megerősíteni helyzetet a térségben.

Szerbiában a hivatalos adatok szerint már 2,7 millióan kapták meg valamely oltóanyag legalább első adagját, több mint másfél millió ember pedig már a második dózist is. Ana Brnabic közölte: a várakozások szerint április végéig beoltják a nagykorú lakosság 40 százalékát.

A nyugat-balkáni országban jelenleg négyféle oltóanyag érhető el: az orosz Szputnyik V mellett a kínai Sinopharm, a brit-svéd AstraZeneca, valamint a német-amerikai Pfizer/BioNTech vakcinája közül választhatnak azok, akik regisztrálnak az erre a célra létrehozott internetes oldalon.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×