Infostart.hu
eur:
400.39
usd:
343.13
bux:
99545.59
2025. július 15. kedd Henrik, Roland
A paksi atomerőmű 2018. június 22-én.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Újabb ügyben fog össze Magyarország és Lengyelország

Öt másik tagállammal együtt az Európai Bizottság vezetőihez fordultak.

Az Európai Unió hét tagállama, köztük Lengyelország és Magyarország az atomenergia figyelembevételét szorgalmazza az uniós klímapolitikában.

A lengyel kormány információs központjának (CIR) közleménye szerint Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök azon hét tagállami vezető között van, akik aláírták az atomenergiának az Európai Unió (EU) klíma- és energiaügyi politikájában betöltendő szerepéről szóló levelet.

Az Európai Bizottság (EB) elnökének, Ursula von der Leyennek és Frans Timmermansnak, az EB alelnökének címzett levélben a hét tagállam kormánya "sürgős felhívást" intéz annak érdekében, hogy az EU-ban egyenlő versenyfeltételeket biztosítsanak az atomenergiának és ne zárják azt ki az EU klíma- és energiaügyi politikájából. Kiemelték: az alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamosenergia termelésének majdnem felét biztosító atomenergiát a tagállamok fele használja vagy fejleszti.

A hét tagállam vezetői arra szólították fel az EB-t, hogy a klíma- és energiapolitika "a technológiai semlegesség elvével összhangban vegye figyelembe a klímasemlegesség felé vezető összes utat".

Minden alacsony vagy nulla szén-dioxid-kibocsátású technológiát egyenlő módon kell kezelni az összes uniós politikában, beleértve az éghajlat-semlegesség 2050-ig történő elérését célzó beruházások osztályozását is. Az ilyen technológiákat az EU-nak nemcsak elismernie, hanem aktívan támogatnia is kell - hangsúlyozzák.

A levelet jegyző állami vezetők arra is rámutatnak: az atomenergia fejlesztését, előnyei ellenére, több EU-tagállam megkérdőjelezi. Aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy az atomenergiát "egyre több politikájából kiszorító" EU-ban jelenleg "jelentősen korlátozzák" a tagállamok választási jogát a különböző energiaforrások között, amit pedig az EU működéséről szóló szerződés is rögzít.

Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: Vlagyimir Putyin érdeke az időhúzás, Kijev viszont nyithat az USA felé

Bendarzsevszkij Anton: Vlagyimir Putyin érdeke az időhúzás, Kijev viszont nyithat az USA felé

Az amerikai elnök hétfőn bejelentett ultimátumára várhatóan az eddig megszokottak szerint reagálhat Vlagyimir Putyin, aki talán megpróbálhatja elterelni a figyelmet, és talál majd valamilyen indokot vagy ismét szab valamilyen feltételt arra, hogy miért nem lehetséges a békemegállapodás az ukránokkal – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója. A posztszovjet térség szakértője arról is beszélt, milyen változásokkal járhat az ukrán kormányfőcsere.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.15. kedd, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Fontos adatra várnak a piacok - Mi történik a tőzsdéken?

Fontos adatra várnak a piacok - Mi történik a tőzsdéken?

Jó a hangulat a világ tőzsdéin kedd reggel, az amerikai indexek hétfői, enyhén pozitív zárását követően az ázsiai piacokon többségében emelkedéseket látni. Donald Trump vámfenyegetései ellenére emelkednek a részvénypiacok, miközben Kínából egy rakás makrogazdasági adat érkezett ma hajnalban. Az európai tőzsdéken mérsékelten pozitív a hangulat a délelőtt folyamán, a technológiai vállalatok haladnak az élen az Nvidiával kapcsolatos hírekre. A befektetők közben a vállalati negyedéves jelentésekre is figyelnek, amerikai nagybankok teszik ma közzé számaikat tőzsdenyitás előtt és érkezik egy amerikai inflációs adat is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 15. 14:18
×
×
×
×