eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Egy ápolónő felkészül a koronavírus (COVID-19) elleni vakcina beadására egy barcelonai idősek otthonában 2020. december 27-én. Ezen a napon kezdődik az Európai Unió (EU) tagállamaiban a lakosság összehangolt beoltása. Az Európai Bizottság december 21-én adott feltételes forgalombahozatali engedélyt a német BioNTech és az amerikai Pfizer gyógyszeripari vállalatok által kifejlesztett vakcina európai alkalmazására. Az oltóanyag az első EU-ban engedélyezett koronavírus elleni vakcina.
Nyitókép: MTI/AP/Emilio Morenatti

Elkapta a brit vírusmutációt egy német idősotthon 14 beoltott lakója

Az egyik dolgozó pozitív gyorstesztje nyomán szűrték a lakókat és a dolgozókat.

Megfertőződött az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) először Nagy-Britanniában azonosított változatával egy németországi idősotthon 14 lakója, akik már mind megkapták a SARS-CoV-2 elleni védőoltás mindkét adagját - jelentette vasárnap a Norddeutscher Rundfunk (NDR) regionális közszolgálati médiatársaság.

A beszámoló szerint az Osnabrück mellett fekvő Belmben működő otthon lakói január 25-én kapták meg a második adagot a német BioNTech és az amerikai Pfizer közös fejlesztésű védőoltásából. Február 2-án az egyik dolgozó gyorstesztje pozitív lett, ezért az összes lakót és a teljes személyzetet letesztelték. A minták elemzésével kimutatták, hogy 14 beoltott lakó szervezetébe bejutott a vírus B 1.1.7 jelzésű, Nagy-Britanniában azonosított változata, amelyet a korábbiaknál fertőzőképesebbként tartanak számon.

Egyelőre csak tünetmentes, vagy a vírus okozta betegség (Covid-19) enyhe tüneteit mutató fertőzöttet találtak az idősotthonban. Ez a kedvező fejlemény az oltás jótékony hatásának tulajdonítható

- nyilatkozott Burkhard Riepenhoff, a járási közigazgatási hivatal szóvivője.

Hétfőtől a BioNTech/Pfizer és a Moderna-vakcina mellett egy harmadik szérumot, az Oxford/AstraZeneca vakcináját is használják az oltási kampányban Németországban. Az unióstól eltérő helyi rendelkezés szerint az Oxford/AstraZeneca-vakcinát csak 65 év alattiaknak szabad beadni.

A december végén elkezdett kampány első heteinek tapasztalatai alapján lazítanak egy sor szabályon, hogy rugalmasabban használhassák fel a korlátozottan rendelkezésre oltóanyagmennyiséget. A legfőbb változás az lesz, hogy a BioNTech/Pfizer-, és a Moderna-vakcinából érkező szállítmányokat egyelőre mind a 80 éven felüliek beoltására fordítják, így ennek a korcsoportnak a tervezettnél hamarabb biztosíthatják a védelmet a Covid-19 ellen - emelte ki egy vasárnapi nyilatkozatában Jens Spahn szövetségi egészségügyi miniszter.

A járvány tavaly ősszel felerősödött második hulláma enyhülőben van Németországban, ami leginkább annak tulajdonítható, hogy a novemberben bevezetett és decemberben megszigorított országos zárlat visszavetette a fertőzésveszéllyel járó érintkezések, személyes kapcsolatok számát. A gazdasági és társadalmi élet legtöbb területét befagyasztó zárlat február 14-ig érvényes. A szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetői február 10-én tanácskoznak arról, hogy miként folytassák a védekezést február 15-től.

Egy vasárnap ismertetett közvélemény-kutatás szerint

minden második német ellenezné a korlátozások lazítását.

A lakosság legnagyobb, 37 százalékot kitevő csoportja meghosszabbítaná a zárlatot, további 13 százalék pedig szigorítana a szabályokon. A lakosság 30 százaléka lazításokat tartana megfelelőnek, 13 százalék pedig valamennyi járványügyi óvintézkedést visszavonna a YouGov közvélemény-kutató társaság felmérése szerint.

A Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) adatai szerint vasárnapig a német lakosság csaknem 4 százaléka, 3 116 122 ember kapott védőoltást a SARS-Cov-2 ellen, közülük 903 271 embernek az oltás mindkét adagját beadták.

Az utóbbi 24 órában országszerte 8616 fertőződést szűrtek ki tesztekkel, és 231 halálesetet regisztráltak a Covid-19-cel összefüggésben. Ez jelentős csökkenés az egy héttel korábbi 11 192 regisztrált fertőződéshez és 399 halálesethez képest. Az új esetekkel 2 284 010 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t, a járvány áldozatainak száma így 61 517-re emelkedett.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×