eur:
409.19
usd:
375.57
bux:
74449.43
2024. november 5. kedd Imre

A hadsereg új minisztereket nevezett ki Mianmarban

Eltávolított 24 minisztert és helyettes tárcavezetőt az Aung Szan Szú Kjí vezette törvényes mianmari kormányból a hadsereg, amely államcsínnyel átvette a hatalmat a délkelet-ázsiai országban, és helyükre kinevezett 11 új minisztert.

Az erről szóló bejelentést a hadsereg befolyása alatt álló Mijavadi televízióban tették közzé. A tájékoztatás szerint új minisztereket neveztek ki többek közt a pénzügyi, az egészségügyi, a tájékoztatási, a külügyi, a védelmi, a határvédelmi és a belügyi tárcák élére.

A mianmari hadsereg nem sokkal korábban közölte, hogy

"szabad és tisztességes választást" tartanak, amelyet követően átadják a hatalmat a győztes pártnak.

Egy Facebookon megjelent előre megírt közleményben Aung Szan Szú Kjí hangsúlyozta, hogy a katonai hatalomátvétel Mianmart ismét visszavezetné a diktatúrába. "Felszólítom a népet, hogy ne fogadják el ezt, ne maradjanak tétlenek és teljes szívvel tiltakozzanak a hadsereg puccsa ellen" - olvasható az üzenetben. A Reuters hírügynökség ugyanakkor nem tudta elérni az Aung Szan Szú Kjí vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) pártot, hogy megerősítse a nyilatkozat valódiságát.

A Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, Vin Mjint államfőt, valamint több más, magas rangú politikust hétfő reggel őrizetbe vették. A hadsereg ezt követően egy évig tartó szükségállapotot hirdetett az országban. Mianmarban novemberben tartottak választásokat, amelynek eredményét a hadsereg támogatását élvező Szövetségi Szolidaritás és Fejlődés Pártja (USDP) azóta igyekezett kétségbe vonni.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden ül össze, hogy megvitassa a mianmari helyzetet.

Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa felszólította a katonai vezetést, hogy engedje szabadon az őrizetbe vett embereket. Bachelet szerint legkevesebb 45 személyről tudnak, akik a hatóságok kezére kerültek. Egyben aggodalmát fejezte ki az internetszolgáltatás és ezzel a véleménynyilvánítás korlátozása miatt - mint fogalmazott - "ebben kritikus és félelemmel teli időben".

"Emlékeztetem a katonai vezetést, hogy Mianmarra is kötelezőek a nemzetközi emberi jogok, a többi között a békés gyülekezéshez való jog tiszteletben tartása, valamint a tartózkodás a szükségtelen, illetve túlzó erő alkalmazásától" - hangsúlyozta Bachelet.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

A lehető leghatékonyabb nemzetközi pénzügyi infrastruktúra kifejlesztése és üzemeltetése a cél - mondta el Töreky Bence, a Wise Principal Product Managere a Portfolio Banking Technology 2024 konferencián. A Wise-on keresztüli tranzakciók 63%-a azonnali, ami azt jelenti, hogy 20 másodpercen belül teljesülnek. Fontos mérföldkő, hogy a cég nemrég nyitotta meg infrastruktúráját banki és nem banki partnerek számára. A szakember szerint már most is számos sikeres példa van a fintech és banki együttműködésre, de a nagy kérdés az, ki lesz a következő?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×