Csizmazia Gábor felidézte: Joe Biden korábban alapvetően két dolgot ígért megválasztása esetén: egyrészt, hogy a kormánya tükrözi fogja az Egyesült Államok társadalmát, amit többé-kevésbé Kamala Harris alelnök, illetve a további jelölései révén tartott is, így a szükséges szenátusi jóváhagyásokat követően az eddigi egyik legszínesebb kabinet jöhet létre.
A másik ígérete, hogy egy generációs váltást fog bevezetni, ami viszont az eddig ismertté vált nevek alapján már koránt sem következett be.
Egyetlen egy kivételt lehetne említeni Pete Buttigieg személyében, aki a nem igazán fajsúlyos közlekedésügyi tárca várományosa. Buttigieg egy 38 éves, homoszexuális politikus, aki korábban az Indiana állambeli South Bend polgármestereként Joe Biden kihívója is volt a demokrata előválasztások során.
Vele együtt is 59 év az átlag élekor, tehát
a megválasztott elnök a jelek szerint a biztosra játszott,
és igyekezett olyan jelölteket felmutatni, akik tapasztalattal rendelkeznek, de nem képviselnek kimondottan új színt minden tekintetben a washingtoni politikában – fogalmazott az InfoRádiónak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Amerikai Tanulmányok Kutatóintézetének vejezője. Mindeközben hozza azt a fajta etnikai, illetve nemi sokszínűséget, amit ígért; legismertebb példa erre a Fehér Ház kommunikációs irodája, amely szinte kizárólag nőkből áll majd.
Ha a jelölteket jóváhagyják, Biden alatt lesz az Egyesült Államoknak az első afro-amerikai védelmi minisztere, illetve az első olyan belbiztonsági minisztere, aki őslakos (indián) származású, valamint felmerült még az is, hogy miniszteri pozíciót kaphat kifejezetten spanyol ajkú, tehát gyakorlatilag latino származású kormánytag is.
A női vonalat erősítheti emellett a nemzeti hírszerzési igazgató (DNI), aki a 17 szövetségi hírszerző ügynökséget fogja össze, valamint a pénzügyminiszter, aki szintúgy első alkalommal lehet nő. Az viszont, hogy a sajtóban mindez „úgy jön le”, hogy a Biden-adminisztráció rekordot kíván állítani, valójában inkább csak szimbolikus, tekintve, hogy a korábbi kabinetekben, beleértve republikánusokat is, voltak hasonlókra példák, legfeljebb nem kaptak ekkora hírverést – jegyezte meg Csizmazia Gábor.
A szakember végül arra is kitért, ugyan Donald Trump továbbra is ott tart, hogy ő nyerte meg a választásokat, érdemben már nem sokat tehet. Bár a különféle perek még folytatódnak, vagyis valamiféle kisebb, akár jogi értelemben vett eredményt még elérhet a Trump-csapat, de lényegen ez nem fog változtatni, a reálpolitika ehhez képest pedig tovább lép, és folytatja az útját.