eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Rendőrök a nizzai Notre-Dame-bazilikánál elkövetett késes támadás helyszínén 2020. október 29-én. Sajtóhírek szerint a támadásban három ember életét vesztette, többen megsebesültek.
Nyitókép: MTI/EPA/Reuters/Eric Gaillard

Már négyen vannak őrizetben a nizzai késelés ügyében

A támadó kórházban van, három ismerősét vette őrizetbe a rendőrség.

A francia rendőrség szombaton közölte, hogy az elkövetőn kívül még három embert vettek őrizetbe, akiknek közük lehet a nizzai Notre-Dame-bazilikában két napja késsel elkövetett, három halálos áldozatot követelő merénylethez.

Az elkövetőt, a 21 éves tunéziai Brahím Iszávit egyelőre nem tudják kihallgatni: válságos állapotban kórházban ápolják, miután a tett helyszínén a rendőrség meglőtte.

Az arab férfi csütörtökön - az évnek azon a napján, amelyen a muszlim hagyomány szerint Mohamed próféta született - reggel a nizzai katolikus templomban Allah akbar felkiáltással három embernek elvágta a torkát. Egyik áldozatán olyan mély sebet ejtett, hogy szinte elválasztotta a fejet a testtől.

A francia hatóságok iszlamista terrortámadásnak minősítették a bűntényt.

Francia igazságügyi forrásból közölték: még a merénylet napján, csütörtökön őrizetbe vettek egy 46 éves férfit, aki videofelvételek szerint előző este az elkövetővel beszélt. Pénteken két másik embert, egy 33 éves és egy 35 éves férfit is őrizetbe vettek, akik szintén közvetlen kapcsolatban álltak a merénylővel és egymással is.

A tunéziai merénylő illegálisan tartózkodott az Európai Unió területén, miután előzőleg Olaszországban kiutasító határozat született az ügyében. Az olasz hatóságok közölték, hogy nincs elég hely ahhoz, hogy minden illegális bevándorlót, aki a kiutasítás végrehajtására vár, őrizetben tartsanak. Iszávi ezért mozoghatott szabadon.

A nizzai késelés előtt alig két héttel történt, hogy egy párizsi külvárosban egy csecsen iszlamista késsel megölt és lefejezett egy tanárt, aki a tanórán bemutatta a diákoknak a Mohamed prófétáról készült karikatúrákat. A rajzok a Charlie Hebdo szatirikus lapban jelentek meg, és a megjelentésük miatt bosszúból 2015 januárjában Párizsban két dzsihadista merénylő vérfürdőt rendezett az újság szerkesztőségében: 12 embert agyonlőttek, 11 másikat megsebesítettek.

Az iszlamista indíttatásból elkövetett párizsi és nizzai gyilkosságok után több ezer katonát vezényeltek a franciaországi utcákra, hogy fokozottabban védjék az iskolákat és a kegyhelyeket.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×