eur:
394.88
usd:
367.65
bux:
71456
2024. július 2. kedd Ottó
Aleksandar Vucic szerb elnök (j) és a kétnapos hivatalos látogatáson Szerbiában tartózkodó szlovén hivatali partnere, Borut Pahor sajtótájékoztatót tart Belgrádban 2019. január 28-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Andrej Cukic

Szerbia felülvizsgálja a járványban meghaltak számát

A hivatalos adatoknál háromszor több is lehet az áldozatok száma egy szakértő szerint.

Szerbia felülvizsgálja, hogy valójában hányan haltak meg a koronavírus szövődményeinek következtében a járvány kitörése óta - jelentette be Aleksandar Vucic szerb államfő. Azt mondta: a lehető legkörültekintőbben járnak majd el az adatok felülvizsgálatánál,

eddig sem titkoltak semmit, ezt is átlátható módon végzik majd.

Predrag Kon, az ország vezető járványügyi szakértője, a koronavírus-járvány kezelésével megbízott válságstáb tagja kedden arról beszélt a belgrádi székhelyű NewsMax Adria televíziónak, hogy március és június között háromszor annyian halhattak bele a Covid-19 betegségbe, mint amennyit hivatalosan közöltek. Predrag Kon arról beszélt, hogy átnézte az adatokat, és arra jutott, hogy a számítógépes rendszer hibája miatt kevesebb halottat regisztráltak, mint amennyien valóban elhunytak a betegség szövődményei következtében.

Az első fertőzést március 6-án azonosították a nyugat-balkáni országban, azóta hivatalosan 33 ezer 551 fertőzöttet vettek nyilvántartásba, és 749-en haltak bele a betegségbe.

Szerbiában márciustól kezdődően folyamatosan nőtt az azonosított fertőzöttek száma, március 15-én szükségállapotot hirdettek az országban, amelyet május 6-án oldottak fel. A korábban elhalasztott általános választásokat június 21-én tartották meg, a választást megelőző időszakban a hivatalos adatok szerint minden nap száz alatt volt az új fertőzöttek száma, és egy-két halottat jegyeztek fel.

A választást követően viszont hirtelen megugrott a száma az újonnan regisztrált fertőzötteknek, és egy héttel a voksolás után már majdnem háromszáz új esetet azonosítottak. A helyzet augusztus közepére stabilizálódott, és azóta fokozatosan csökken az esetszám, szeptemberben átlagosan 60-70 fertőzöttet regisztráltak naponta, és a halottak száma sem haladta meg az ötöt.

Zlatibor Loncar egészségügyi miniszter is reagált csütörtökön a járványügyi szakértő keddi kijelentésére. Azt mondta, bizton állíthatja, hogy nem haltak bele a regisztráltaknál háromszor többen a koronavírus-fertőzésbe, az ilyen állításoknak nincs semmi alapjuk, nincs rájuk bizonyíték.

A szerb államfő viszont minden halálesetet egyenként kivizsgáltatna, így hamarosan kiderülhet, hibázott-e valaki.

Címlapról ajánljuk
A németeket Schöder politikai öngyilkosságára emlékezteti Macron öngólja

A németeket Schöder politikai öngyilkosságára emlékezteti Macron "öngólja"

Aggodalom és megdöbbenés Berlinben az előre hozott francia nemzetgyűlési választások első fordulójának eredményei és a második forduló lehetséges kimenetele miatt. Német kormánypártok vezető politikusai vélekednek úgy, hogy Emmanuel Macron francia államfő a választások kiírásával "öngólt" rúgott, és Németország legfontosabb uniós partnerét politikai elszigetelődés fenyegeti.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
395 alatt a forint

395 alatt a forint

Hétfőn még erősödéssel kezdett a forint, aztán amint romlott a külpiaci hangulat, a forint is visszakanyarodott, kedden pedig a borongós külső környezet mellett újra esni kezdett, így az euróval szembeni jegyzések 396 fölé lendültek. A délelőtti eurózóna inflációs adat nem mozgatta meg a piacokat, délután viszont amellett, hogy Christine Lagarde és Jerome Powell jegybankelnökök is megszólalnak, Amerikából munkaerőpiaci adat is érkezik. Összességében az látszik, ami az előző hetekben: a dollár az euróval szemben az 1,07 körül ingadozik, és az amerikai deviza kilengéseivel a forint is hol erősödik, hol gyengül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×