eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2019. december 18-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Hamarosan döntenek a jogállami teljesítményt értékelő jelentésekről

Az Európai Bizottság elnöke szerint össze lehet kapcsolni a jogállamiságot az uniós pénzek kifizetésével, de arra figyelmeztetett, ebben meg kell állapodniuk a tagállamoknak az Európai Parlamenttel.

Interjút adott más lapok mellett a Népszavának is Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság egy éve regnáló elnöke, egy nappal brüsszeli évértékelője után.

A beszélgetésben főképp a jogállamiság, a migráció és az emberi jogsértések uniós szankcionálása került terítékre.

Ursula von der Leyen fontosnak nevezte az uniós pénzt felhasználók utólagos nyomon követését, az általa vezetett testületnek már két éve van egy csomagja arra, hogy miképp lehetne

összekapcsolni a joggállamiságot a kifizetésekkel.

A terv most a tagállami válaszokra vár, majd az Európai Parlament és az egyes országok megállapodására.

Közben jelentés készült a 27 ország jogállami teljesítményét értékelendő, ezt szeptember 30-án fogja elfogadni az uniós ellenőrző testület - számolt be róla. A jelentés gerincét a korrupció, a média sokszínűsége, a fékek és egyensúlyok rendszere, illetve a veszélyhelyzeti kormányzás alatt hozott intézkedések adják.

Az Európai Bizottság már a jövő hét közepén jóváhagyja az EU új migrációs politikájáról szóló jogszabályi előterjesztését, amely egyensúlyt kíván teremteni a szolidaritás és a felelősségvállalás között:

hangsúlyt helyez a tagállamok közötti egyenlő teherviselésre a megerősített határőrizettől a befogadottak integrációjáig.

Ursula von der Leyen a rendszert hatékonynak és emberségesnek tartja.

„Az Európai Unió akkor erős, ha egységes”- mondta a bizottsági elnök. A fehérorosz helyzettel kapcsolatban még mindig nincs egységes EU-álláspont, ezzel kapcsolatban elmondta, egyes tagállamok vélt vagy valós nemzeti érdekre hivatkozva bénítják ezt, de a külpolitikában kulcs

  • a gyors reagálás és
  • a világos beszéd.

Ezzel kapcsolatban elmondta még, készül az amerikai Magnyitszkij-törvényhez hasonló jogszabályi javaslat

az emberi jogsértések európai szintű büntethetőségéről.

Ennek lényege, hogy már nem egyhangúság, hanem a minősített többség elég volna az egységes külpolitikai állásfoglaláshoz.

A brexitalku londoni lesöprésére nem számított, el is vonja az a figyelmet a kereskedelmi tárgyalásokról.

A koronavírus-járvány miatt fellazított költségvetési fegyelmet nem szigorítják még vissza, de elvárja, hogy a tagállamok a beruházásokat zöld és digitális szellemben végezzék.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×