Infostart.hu
eur:
398.8
usd:
343.06
bux:
101262.87
2025. július 20. vasárnap Illés
Deutsch Tamás, a FIDESZ-KDNP képviselője az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén Strasbourgban 2019. július 16-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Továbbra is vitatott az EU új, saját bevételeinek kérdése

A Fidesz szerint az Európai Parlament olyan új uniós bevételek bevezetését követeli, ami a tagállamok döntő többségének elfogadhatatlan, és megszüntetné a tagállamok fejlettségétől függő befizetés rendszerét. A DK szerint erről nincs szó, a válságkezeléshez azonban mindenkinek hozzá kell járulnia.

Az Európai Parlament plenáris ülésén gyorsított eljárásban szavaztak az úgynevezett saját forrásokról szóló határozatról. A döntés értelmében új bevételi forrásokat kell bevezetni az uniós költségvetés számára, amik legalább a koronavírus járvány hatásainak enyhítését célzó, 750 milliárd eurós hitelből finanszírozott Helyreállítási Alap költségeit fedezik. Ezen új saját források bevezetéséhez a Parlament jogilag kötelező erejű ütemterv felállítását kéri, és kitart amellett, hogy a gazdaságélénkítést fenntartható módon – például a transznacionális szennyezőkre és a multinacionális vállalatokra kivetett adókkal – kell finanszírozni.

"Túl azon, hogy lényegét tekintve érdemi beleszólása nincs az Európai Parlamentnek, mégis, ha a döntés tartalmát nézzük, az kimondottan káros az Európai Unió közös érdekeinek, és különösen a közép-európai országoknak" – mondta Deutsch Tamás. A fideszes európai parlamenti képviselő szerint azonban a Parlament továbbra is meg akarja akadályozni az új uniós keretköltségvetésről és a Helyreállítási Alapról született megállapodás életbe lépését, és gyakorlatilag megszüntetmé a tagállamok fejlettségétől függő befizetés rendszerét.

"Nem kevesebbet mond az Európai Parlament, minthogy tovább akarná srófolni ezeket a saját bevételeket, ráadásul olyan módon, hogy egyes bevételeket elvenne a tagállamoktól, és abból közvetlen brüsszeli uniós bevételt csinálna. Ez károsan érinti a tagállamokat. Mi több, azt jelenti, hogy egyébként a szegényebb, a jelenleg még kevésbé fejlett gazdasággal bíró országoknak ez még plusz teher lenne" - fejtette ki a véleményét Deutsch Tamás.

A DK szerint azonban erről nincs szó. Rónai Sándor, a párt EP képviselője üdvözli az EP határozatát.

"Egész egyszerűen arról van szó, hogy ebből minenkinek ki kell vennie a részét. Nem lehet az, hogy például az a multiadó, amit régóta szorgalmazunk, az egyik országban egy létező teher a multinacionális cégekre, míg mondjuk Magyarországon ezek a vállalatok gyakorlatilag adóparadicsomban érezhetik magukat, hiszen alig kell adót fizetniük" - mondta Rónai Sándor.

Az Európai Parlament után az Európai Tanácsnak is el kell fogadnia a saját forrásokról szóló határozatot, majd a tagállami parlamenteknek is ratifikálniuk kell azt. Ez a határozat lesz a jogalapja annak is, hogy az Unió a Helyreállítási Alap finanszírozására hitelt vehessen fel a pénzpiacokról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Irán kész ismét tárgyalni az atomprogramjáról

Irán beleegyezett, hogy európai országokkal tárgyalásokat folytasson nukleáris programjáról külügyminiszter-helyettesi szinten - jelentette vasárnap az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) szócsövének tekintett Tasnim hírügynökség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.21. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
Ukrán drónok hadai zúdultak Moszkvára, Zelenszkij szemtől szemben leülne Putyinnal - Híreink az orosz-ukrán frontról vasárnap

Ukrán drónok hadai zúdultak Moszkvára, Zelenszkij szemtől szemben leülne Putyinnal - Híreink az orosz-ukrán frontról vasárnap

Lángok csaptak fel vasárnap este Moszkva régiójában, miután híradások szerint Ukrajna az orosz főváros környékét támadta legalább 21 drónnal. A közösségi médiában terjedő felvételek tanúbizonysága szerint utcán álló járművek égtek, és egy lakóház tetejét is eltalálta egy lelőtt drón Zelenográdban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök időközben újabb béketárgyalási fordulót javasolt Vlagyimir Putyinnak a jövő hétre, miután a június eleji isztambuli egyeztetések nem hoztak áttörést. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×