eur:
408.18
usd:
385.49
bux:
77965.78
2024. november 19. kedd Erzsébet
Védőmaszkos utasok a spliti nemzetközi repülőtéren 2020. augusztus 21-én. Vili Beros egészségügyi miniszter a válságstáb sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Horvátországban a harmadik egymást követő napon döntött rekordot az új fertőzöttek száma, ami annak következménye, hogy az ország megnyitotta határait a turisták előtt.
Nyitókép: MTI/AP/Miroslav Lelas

Két szomszédos országban javul a helyzet

Horvátországban és Szlovéniában is csökkent az új koronavírus-fertőzöttek száma, de kevesebb tesztelést is végeztek a hétvégén mindkét országban - derült ki a válságstábok közleményéből.

Horvátországban a válságstáb jelentése szerint az elmúlt 24 órában 65-tel nőtt, és elérte a 13 598-at az azonosított fertőzöttek száma. Vasárnap 165 esetről számoltak be. Vasárnap három idős, krónikus beteg hunyt el, így a járvány halálos áldozatainak száma 227-re nőtt.

A betegek közül 310-en vannak kórházban, közülük 22-en lélegeztetőgépre kapcsolva.

Az aktív betegek száma 2220, és 8217-en vannak hatósági karanténban.

Horvátországban szeptember 7-én kezdődött a tanév. Az elmúlt egy hétben 265 diáknál ás 26 pedagógusnál mutatták ki a koronavírust. Jelenleg 2089 tanuló és 65 iskolai dolgozó van kötelező hatósági karanténban. Az országban az iskolák 91 százaléka döntött a tantermi oktatás mellett.

Horvátországban a szigorítások megyénként változnak, és főleg a különböző rendezvényeken részt vevők számának korlátozására vonatkoznak. Ugyanakkor országos szinten szabályozzák az éttermek, a kávézók és az éjszakai bárok működését. A rendelkezéseket kéthetente felülbírálja a válságstáb, amennyiben szükséges, további két hétre meghosszabbítja őket.

Az alkotmánybíróság hétfői közleménye szerint a testület vizsgálja a válságstáb döntéseinek alkotmányosságát, a határozatról pedig közleményt ad ki. Horvátország nem hirdetett rendkívüli állapotot, a válságstáb döntéseit testületen belül hozta meg a kormány és a parlament jóváhagyása nélkül.

Zoran Milanovic horvát államfő szerint a válságstáb működése alkotmányellenes.

"Nem normális, hogy emberek egy csoportja, amelyet nem az állampolgárok választottak meg, határozzon arról, hány vendég lehet egy esküvőn" - nyilatkozta korábban az államfő. Hozzátette: a parlamentnek kétharmados többséggel kell felhatalmaznia a kormányt, hogy az a korlátozásokról döntést hozhasson.

A kabinet ugyanakkor úgy vélte: a válságstáb határozatai alkotmányosság szempontjából nem vitatottak és nem is politikai jellegűek. A testület döntéseit szakmai alapon hozza meg annak érdekében, hogy megvédje az emberek életét és egészségét.

A nemzeti válságstábnak 27 tagja van. Mindannyian állami- és közintézmények alkalmazottai, és funkciójuk alapján neveztek ki őket a testületbe, többségük ugyanakkor ismeretlen a nyilvánosság számára. A válságstáb vezetője Davor Bozinovic belügyminiszter.

A szomszédos Szlovéniában a kormány által közzétett adatok szerint vasárnap 47-el 3749-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Vasárnap még 99 új esetről számoltak be, ugyanakkor kevesebb tesztet is végeztek, mint egy nappal korábban. Szlovéniában a múlt héten két egymást követő napon emelkedett száz fölé az új fertőzöttek száma, ami rekordnak számít az országban.

Már több mint egy hete nem történt új haláleset, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma így 135 maradt. A diagnosztizált betegek közül 40-en vannak kórházban, és közülük kilencet ápolnak intenzív osztályon. Az aktív betegek száma 866.

Járványügyi szakemberek aggódnak amiatt, hogy az elmúlt napokban nőtt a fertőzöttek száma, amely szerintük elérheti a 165-öt naponta. Továbbá emelkedett a kórházi ellátásra szoruló betegek száma is.

A fertőzőképességet mutató reprodukciós ráta 1,4 Szlovéniában - emelték ki.

Jelko Kacin kormányszóvivő újságíróknak nyilatkozva elmondta: amennyiben nem csökken a fertőzések tendenciája, nem zárják ki annak lehetőségét, hogy újabb szigorításokat vezetnek be az országban.

Címlapról ajánljuk
Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×