eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

Ne legyenek illúziók, a hackerek képesek befolyásolni a választást

Amerikai sajtóinformációk szerint orosz hackerek az elmúlt hónapokban több, az elnökválasztáshoz köthető szervert megtámadtak. A szakértő elmagyarázza, hogyan is működik ez, és mi a veszélye.

Az Informatikai Biztonság Napja (ITBN) alapítója az InfoRádiónak ismertette: hasonlóan a 2016-os kampányokhoz, most is a Demokrata Párt különböző szervereire, illetve a demokrata elnökjelöltekhez közel álló tanácsadókra irányulnak a támadások, amelyek elsősorban Kínából, Oroszországból, illetve Iránból érkeznek.

Keleti Arthur kérdésre válaszolva arra is kitért, a szakemberek számára rendszerint

nagyon kevés nyom áll rendelkezésre a hackertámadások pontos feltérképezésére, ráadásul az árulkodó jeleket, amennyiben profikkal állnak szemben, folyamatosan hamisítják

az elkövetők, tehát komoly kihívást jelent arra rájönni, hogy ki az, aki ott járt és milyen nyomokat hagyott maga után. Így például azt, hogy a szóban forgó, egyébként sikertelen próbálkozások mögött kik állhattak az elmúlt hónapokban, az eszközök alapján lehet megállapítani, miután általában bizonyos hackercsoportok egy bizonyos típusú eszközöket használnak – magyarázta. Megjegyezte, azonban erre irányulóan is vannak próbálkozások a félrevezetésre: például a 2016-os amerikai elnökválasztás során hónapokig próbálták a szakmával elhitetni, hogy a betörést egy magányos román hacker követte el, miközben más volt a támadó.

Az ITBN alapítója megerősítette,

igenis az ilyen kívülről érkező akciókkal befolyásolni lehet még az amerikai elnökválasztást is.

Egyfelől információt lehet általuk kinyerni a rendszerből, hatást gyakorolva a felkészülésre és tanácsadásra, másrészt manipulálható a közvélemény a megszerzett adatok szivárogtatásával, vagy célzott irányításával. Az ilyen módszerek pedig rendkívül sikeresek, ami látszott már a 2016-os választáskor is – tette hozzá.

Keleti Arthur azt is elmondta, ahogyan minden elektronikai, informatikai rendszert, így magát a választást is lehet befolyásolni külső módon, éppen ezért jelenleg igyekszik is megnyugtatni az amerikai közvéleményt a választási rendszer fölött őrködő csapat, hogy momentán még nem történt ilyen, és nem is fog megtörténni – fogalmazott a szakember, megjegyezve: valószínűleg úgy nincs is rá lehetőség, hogy szimplán egy eredményt átírnak az adatbázisban, viszont bizalmatlanságot könnyen lehet ébreszteni a rendszer megbízhatósága iránt, illetve az abból származó adatok hitelességét tekintve.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×