eur:
410.85
usd:
391.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Ne legyenek illúziók, a hackerek képesek befolyásolni a választást

Amerikai sajtóinformációk szerint orosz hackerek az elmúlt hónapokban több, az elnökválasztáshoz köthető szervert megtámadtak. A szakértő elmagyarázza, hogyan is működik ez, és mi a veszélye.

Az Informatikai Biztonság Napja (ITBN) alapítója az InfoRádiónak ismertette: hasonlóan a 2016-os kampányokhoz, most is a Demokrata Párt különböző szervereire, illetve a demokrata elnökjelöltekhez közel álló tanácsadókra irányulnak a támadások, amelyek elsősorban Kínából, Oroszországból, illetve Iránból érkeznek.

Keleti Arthur kérdésre válaszolva arra is kitért, a szakemberek számára rendszerint

nagyon kevés nyom áll rendelkezésre a hackertámadások pontos feltérképezésére, ráadásul az árulkodó jeleket, amennyiben profikkal állnak szemben, folyamatosan hamisítják

az elkövetők, tehát komoly kihívást jelent arra rájönni, hogy ki az, aki ott járt és milyen nyomokat hagyott maga után. Így például azt, hogy a szóban forgó, egyébként sikertelen próbálkozások mögött kik állhattak az elmúlt hónapokban, az eszközök alapján lehet megállapítani, miután általában bizonyos hackercsoportok egy bizonyos típusú eszközöket használnak – magyarázta. Megjegyezte, azonban erre irányulóan is vannak próbálkozások a félrevezetésre: például a 2016-os amerikai elnökválasztás során hónapokig próbálták a szakmával elhitetni, hogy a betörést egy magányos román hacker követte el, miközben más volt a támadó.

Az ITBN alapítója megerősítette,

igenis az ilyen kívülről érkező akciókkal befolyásolni lehet még az amerikai elnökválasztást is.

Egyfelől információt lehet általuk kinyerni a rendszerből, hatást gyakorolva a felkészülésre és tanácsadásra, másrészt manipulálható a közvélemény a megszerzett adatok szivárogtatásával, vagy célzott irányításával. Az ilyen módszerek pedig rendkívül sikeresek, ami látszott már a 2016-os választáskor is – tette hozzá.

Keleti Arthur azt is elmondta, ahogyan minden elektronikai, informatikai rendszert, így magát a választást is lehet befolyásolni külső módon, éppen ezért jelenleg igyekszik is megnyugtatni az amerikai közvéleményt a választási rendszer fölött őrködő csapat, hogy momentán még nem történt ilyen, és nem is fog megtörténni – fogalmazott a szakember, megjegyezve: valószínűleg úgy nincs is rá lehetőség, hogy szimplán egy eredményt átírnak az adatbázisban, viszont bizalmatlanságot könnyen lehet ébreszteni a rendszer megbízhatósága iránt, illetve az abból származó adatok hitelességét tekintve.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×