Erősíteni kell az európai egészségügyi együttműködést és koordinációt - az Európai Parlament 526 szavazattal, 105 ellenszavazat és 50 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalása szerint az új koronavírus-járvány megmutatta, hogy az uniónak hatékonyabb eszközökre van szüksége a közegészségügyi vészhelyzetek kezeléséhez. Az állásfoglalásban a képviselők egy európai egészségügyi reagálási mechanizmus mielőbbi létrehozását javasolják, hogy a gyógyszerek és orvosi berendezések stratégiai készleteinek mostaninál jobb koordinálásával a közösség hatékonyabban válaszolhasson az egészségügyi válságokra.
A politikusok azt javasolják, a tagállamokban sürgősen végezzék el a helyi egészségügyi rendszerek tűrőképességét felmérő stresszteszteket,
hogy kimutassák a rendszerek gyenge pontjait, majd pedig határozzák meg a minőségi egészségügyi ellátás közösségi minimumkövetelményeit.
Ez utóbbi egyik kezdeményezője, Ujhelyi István szocialista EP-képviselő azt mondta a plenáris ülés vitáján, hogy "sokszor az egészséghez való hozzáférés attól függ, ki hova született."
"Lehet-e egységes és egészséges a mi Európánk a jövőben, ha nem stratégiai ágazat az egészségügy? Nem a tagállamoktól vonunk el hatásköröket, egészséget adunk a tagjainknak" - fogalmazott a képviselő.
Tóth Edina, a Fidesz európai parlamenti képviselője felszólalásában arról beszélt, a járvány kezdeti szakaszában nem volt hatékony uniós segítség, szemben az országok közötti regionális együttműködésekkel.
"Nem a baloldal által javasolt egységes európai egészségügyi minimumszolgáltatásra van szükség, hanem az unió polgárainak maximális egészségvédelmére.
Az EU-nak szorosan együtt kell működnie a tagállamokkal, támogatnia és összehangolnia az intézkedéseket, ahogyan azt láthattuk a vakcinastratégia kapcsán is" - jelentette ki Tóth Edina.
Az állásfoglalásban a képviselők jelezték, alapvető fontosságúnak tartják, hogy minden uniós polgár elérhető áron juthasson hozzá az új koronavírus-oltóanyaghoz és kezeléshez.