eur:
411.71
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

WHO: bizonyítékok vannak arra, hogy a vírus a levegőben is terjed

A közelmúltban nemzetközi kutatók egy csoportja kongatta meg a vészharangot, most megszólalt és egyúttal figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet.

Bizonyítékokat találtak nemrégiben arra, hogy a koronavírus a levegőben is terjed - jelentette be az Egészségügyi Világszervezet (WHO), amely figyelmeztetett arra is, hogy a járvány világszerte gyorsul.

"Elismerjük, hogy bizonyítékok merülnek fel erre vonatkozóan, így nyitottnak kell lennünk a lehetőségre, és meg kell ismerni a következményeit"

- mondta genfi sajtótájékoztatóján Benedetta Allegranzi, a WHO szakértője.

Előző nap nemzetközi kutatók egy csoportja kongatta meg a vészharangot azzal kapcsolatban, hogy a vírus terjedni tud pusztán a levegőben is.

A WHO szakértője most úgy fogalmazott, hogy nem lehet kizárni ezt a lehetőséget,

különösen a zsúfolt közterületeken.

"A bizonyítékokat mindazonáltal össze kell gyűjteni és elemezni kell" - tette hozzá, és egyúttal a zárt helyiségek hatékony szellőztetését és a fizikai távolságtartást ajánlotta. "Amikor ez nem lehetséges, a maszk viselését javasoljuk" - tette hozzá a szakember.

A Clinical Infectious Diseases Oxford nevű tudományos folyóiratban megjelent cikkben több mint 200 nemzetközi hírű tudós szólította fel hétfőn az Egészségügyi Világszervezetet, hogy ismerje el: a Covid-19 a levegőben is terjedhet.

Korábban a WHO álláspontja az volt, hogy a vírus elsősorban cseppfertőzéssel terjedhet át másokra.

Világszinten még nem tetőzött a járvány

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a szakosított ENSZ-szervezet főigazgatója keddi sajtótájékoztatóján arra figyelmeztetett, hogy a járvány tovább gyorsul, "még nem értük el a tetőzését".

A halálos áldozatok számának emelkedése globális szinten stabilizálódott ugyan, de miközben egyes országok jelentős haladást értek el az áldozatok napi számának csökkentésében, más országokban ez a szám tovább nő - mondta a főigazgató, emlékeztetve, hogy már 11,6 millió fertőzöttet tartanak nyilván világszerte, és több mint 537 ezer embert ölt meg a vírus hat hónap alatt.

"Nem láttunk hasonlót 1918 óta" - mondta a WHO főigazgatója a spanyolnáthajárványra utalva, amelynek emberek tízmilliói estek áldozatául világszerte. "A nemzeti egység és a nemzetközi szolidaritás kulcsfontosságú, nélkülük nem tudjuk legyőzni a vírust" - hangsúlyozta.

Miután a járvány jelentőségét sokáig lekicsinylő Jair Bolsonaro brazil elnök koronavírustesztje is pozitív lett, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz emlékeztetett arra, hogy egyetlen ország sem immunis, nem rejtőzhet el a vírus elől, mint ahogyan egyetlen ember sem védett vele szemben.

"Legyünk hercegek vagy szegények, mindnyájan sérülékenyek vagyunk a vírussal szemben" - jelentette ki Michael Ryan, a WHO veszélyhelyzeti igazgatója is, aki gyors jobbulást kívánt a brazil elnöknek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×