Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
Vlagyimir Putyin orosz elnök éves beszédét mondja a parlament két háza előtt a moszkvai Manyézs Központi Kiállítási Csarnokban 2020. január 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Katasztrófától tart Putyin, nem akar kísérletezni

Oroszországban nem célszerű áttérni az elnöki rendszerről a kormányzás parlamenti formájára - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy Lipeck megyei társadalmi fórumon.

"Jobb nem kísérleteznünk" - mondta, hozzátéve, hogy a parlamenti kormányzásban sokszor "működési zavarok" lépnek fel.

Úgy vélekedett, hogy az elnöki kormányzati rendszerről a parlamentire való áttérés eleméletileg lehetséges, de nem célszerű. Indoklása szerint Oroszországban, mivel hatalmas területű, sokvallású és soknemzetiségű ország, "erős elnöki hatalomra" van szükség.

Az elnök szerint - aki múlt héten a hatalmi ágak egymáshoz való viszonyát is érintő alkotmánymódosítást kezdeményezett - a parlamenti kormányzás normális működéséhez az szükséges, hogy a politikai struktúra az országban régóta fejlődjön, mint Európában, ahol néhány politikai párt évszázados múltra tekinthet vissza.

"Nálunk pedig a pártok rendszerint konkrét emberhez kötődnek" - hangoztatta.

Példaként a Vlagyimir Zsirinovszkij által irányított, nevével ellentétben valójában konzervatív-nacionalista irányultságú Oroszország Liberális Demokrata Pártját hozta fel, kételyét fejezve ki azzal kapcsolatban, hogy ez a politikai formáció működőképes lenne-e a vezetője nélkül.

Felhívta hallgatósága figyelmét arra, hogy

egyes parlamentáris köztársaságokban akár fél évig is elhúzódik a kormányalakítás.

"El tudják képzelni, hogy Oroszország fél évig kormány nélkül maradjon? Katasztrófa" - fogalmazott Putyin, aki szerint az ilyesmi elképzelhetetlen, és "kolosszális kárt okozna az államnak".

Negatív jelenségként értékelte azt is, hogy olykor olyan pártok lépnek koalícióra, amelyek eltérő nézeteket vallanak a céljaik elérését szolgáló eszközökről. Mint mondta, nyugati szakértők is elismerik, hogy a parlamentarizmus válságos időszakot él át, és annak megújításán, hatékonyabbá tételén gondolkodnak.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×