eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Közép-amerikai kivándorlók gyalogolnak a mexikói Córdobában 2018. november 5-én. Az amerikai-mexikói határ felé tartó, több ezer emberből, főként hondurasiakból és salvadoriakból álló migránsok első csoportja október 13-án indult útnak a hondurasi San Pedro Sula városából.
Nyitókép: MTI/AP/Marco Ugarte

Indulhat a fal, Donald Trump javára döntött a bíróság

3,6 milliárd dollárt átcsoportosíthatnak az amerikai-mexikói határra épülő kerítésre.

Egy amerikai fellebbviteli bíróság engedélyezte, hogy Donald Trump elnök és kormányzata a katonai költségvetésből csoportosítson át 3,6 milliárd dollárt az amerikai-mexikói határra tervezett fal építéséhez.

Még decemberben egy szövetségi bíróság úgy döntött: a katonai költségvetésből semmilyen összeget nem lehet falépítésre átutalni. Szerdán este azonban egy fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyezte ezt a döntést.

Ezzel lehetővé vált egy körülbelül 800 kilométer hosszúságú fal megépítésének finanszírozása. Igaz, a fellebbviteli bíróság döntésével a bírósági folyamat még nem zárult le, hiszen az ügyet az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság elé vihetik a falépítést ellenző, perelő személyek és szervezetek, de a kormányzat közben megkezdheti az építkezést.

Az alkotmánybíróság tavaly júliusban egy hasonló bírósági döntés ügyében már igazat adott a kormányzatnak. Akkor arról hozott döntést, hogy a kormányzat jogosan használhat fel a katonai költségvetésből 2 és fél milliárd dollárt a falépítésre.

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön a Twitteren elégedettségét kifejezve azt írta: az igazságszolgáltatás "zöld jelzést adott, hogy megkezdhessük a déli határon az iszonyúan szükséges fal egyik legnagyobb szakaszának építését". Közölte továbbá: a fal teljes megépítése folyamatban van, vagy az előkészületek megtörténtek.

A Fehér Ház közleményben üdvözölte a fellebbviteli bíróság döntését. "Ez a jogállam győzelme. Eltökéltek vagyunk a határok biztonságának megteremtésében, és befejezzük a fal építését" - olvasható a kommünikében.

Donald Trump 2016-os elnökválasztási kampányának egyik fontos ígérete volt az illegális migráció visszaszorítása és ennek érdekében magas falak felhúzása az Egyesült Államok mintegy 3200 kilométeres déli határain. A demokraták nem szavazták meg az ehhez szükséges kiadásokat, és a Trump-kormányzat 2019 elején úgy döntött, hogy a katonai költségvetésből csoportosít át összesen 6,7 milliárd dollárt a falépítésre.

Címlapról ajánljuk
Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

A turizmus nem szociális jog, így joggal szednek belépődíjat az utazók kedvenc célpontjai – mondta Kiss Róbert Richard, de a turisztikai szakértő arra is emlékeztetett, hogy ezek a látványosságok eddig is a bevételük nagy részét éppen a pokolba kívánt látogatóktól szerezték.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×