eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Ferenc pápa a Nagaszaki Baseballstadionban tartandó szabadtéri miséjére érkezik 2019. november 24-én.
Nyitókép: Ferenc pápa a Nagaszaki Baseballstadionban tartandó szabadtéri miséjére érkezik 2019. november 24-én. MTI/EPA/Majama Kimimasza

Az atomfegyverek leszerelését sürgette Ferenc pápa

Az atomfegyverek leszerelését sürgette Ferenc pápa vasárnap a két japán városban, amely ellen a második világháború végén atomfegyvert vetettek be.

A katolikus egyházfő védhetetlenül perverznek és erkölcstelennek nevezte az atomfegyverek birtoklását, bevetésüket pedig az emberiség és a természet elleni bűncselekménynek.

A katolikus egyházfő meglátogatta Hirosimában és Nagaszakiban a második világháború végén, 1945. augusztus 6-án, illetve 9-én ledobott atombomba robbanásának központjában felállított emlékhelyeket.

"Itt, egy fehéren izzó fényben és tűzben rengeteg férfi és nő, megannyi álom és remény halt meg, árnyakat és csendet hagyva maguk után" - mondta a pápa a hirosimai emlékhelynél, miután némán elmondott egy imát és meghallgatott egy túlélőt.

Kadzsimoto Josziko, aki a támadás idején 14 éves volt, elmondta, hogy "az emberek kísértetekként mentek el mellette.

Volt, akinek úgy megégett a teste, hogy nem lehetett tudni, férfi-e vagy nő, égnek állt a hajuk, volt, akinek a kétszeresére dagadt az arca, lógott az ajka, a kezükön cafatokká égett a bőr. Senki a világon nem képes ilyen pokoli jelenetet még elképzelni sem".

A két városban több mint 100 ezer ember halt meg azonnal, és mintegy 400 ezer a következő hónapokban, években és évtizedekben sugárbetegség következtében. "Mély meggyőződéssel ismét hangsúlyozni kívánom, hogy az atomenergia háborús célokra történő felhasználása - napjainkban sokkal inkább, mint valaha - nemcsak az emberi lények méltósága, de a közös otthonunk elleni bűncselekmény is" - jelentette ki a pápa Hirosimában. "Az atomenergia háborús célokra történő felhasználása erkölcstelen, mint ahogyan az ilyen fegyverek puszta birtoklása is az" - tette hozzá az egyházfő.

A pápa támogatásáról biztosította a 2017-ben megkötött, és az ENSZ-tagállamok közel kétharmada által aláírt atomfegyver-tilalmi egyezményt. A Vatikán az elsők között írta alá és ratifikálta az egyezményt. A szerződést az atomhatalmak arra hivatkozva nem írták alá, hogy aláássa a nukleáris elrettentést.

"Világunkat perverz kettőség jellemzi, a félelem és a bizalmatlanság érzetével akarja megvédeni, illetve biztosítani a stabilitást és a békét" - mondta a pápa,

aki Nagaszakiban kijelentette, hogy a fegyverkezési versenyre szánt pénzt a fejlődésre és a környezet védelmére kellene fordítani.

A pápa Nagaszakiban, a japán katolicizmus központjában, a baseball stadionban 35 ezer hívő előtt szentmisét mutatott be, amely előtt a XVI. és XVII. századi japán misszionáriusok és vértanúk előtt tisztelgett, és a vallásszabadság biztosítását követelte mindenki számára.

Japán 126 milliós népességéből hozzávetőleg 440 ezer a katolikus.

Japáni látogatása során Ferenc pápa találkozik a 2011. március 11-i fukusimai földrengés és szökőár áldozataival is.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×