eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A bővítési és szomszédságpolitikai uniós biztosnak jelölt Várhelyi Olivér az Európai Parlament (EP) külügyi szakbizottságának meghallgatásán Brüsszelben 2019. november 14-én.
Nyitókép: Francisco Seco

Nem ment át Várhelyi Olivér a csütörtöki meghallgatáson

Az Európai Parlament csütörtök délután hivatalosan is bejelentette, hogy nem szavazta meg az Európai Parlament külügyi szakbizottsága a magyar uniós biztosjelölt továbbengedését, újabb kérdésekre kell írásban válaszolnia.

Helyszíni tudósítások, mások mellett a Politico brüsszeli lap információi alapján derült ki csütörtökön kicsivel délután három előtt, hogy a Szocialisták és Demokraták képviselői vezetésével az Európai Parlament külügyi szakbizottsága, illetve a szakbizottsági koordinátorok úgy döntöttek, a csütörtöki meghallgatást követően Várhelyi Olivér magyar uniósbiztos-jelöltnek további kérdésekre kell válaszolnia, addig nem folytatódhat biztosi jelölésének folyamata.

Ugyanerről számoltak be uniós tudósítók a Twitteren, és a hírt a 24.hu portálnak Donáth Anna momentumos EP-képviselő is megerősítette.

Várhelyi Olivér uniós biztosjelölti meghallgatása csütörtök reggel volt, erről ITT olvashat részletesen.

Az Európai Parlament szóvivője csütörtök délután hivatalosan is bejelentette, hogy az európai parlamenti (EP-) frakciók koordinátorai egyelőre nem tudtak megállapodni a csütörtökön meghallgatott magyar biztosjelölt kinevezésének jóváhagyásáról. Jaume Duch azt közölte a Twitteren, hogy

a külügyi szakbizottság jövő hétfői határidőt tűzött ki a kérdések megválaszolására.

Hogyan tovább?

Ez a döntés nem jelenti azt, hogy elkaszálták volna a magyar biztost. A "bónusz" kérdésekre Várhelyi Olivérnak írásban kell majd válaszolnia. Korábban a lengyel és a svéd biztosjelölt is hasonló sorsra jutott, őket a kérdések megválaszolása után átengedte az adott szakbizottság, igaz, első körben a franciáknak éppen egy ilyen eset után kellett új jelölt után nézni - idézte fel az InfoRádió munkatársa, Németh Zoltán.

Ha már meghallgatás: Várhelyi Olivérral egy napon hallgatták meg a román, illetve a francia biztosjelöltet is.

Ahhoz, hogy az Európai Parlament egyben szavazhasson a teljes Európai Bizottságról - ez kvázi az EU kormánya -, egyenként jóvá kell hagynia minden jelöltet a szakbizottságokban a pártcsaládok vezetőinek, vagyis a koordinátoroknak. Minden jelöltnek a szavazatok kétharmadára van szüksége.

Az Európai Bizottság teljes névsora november 27-én kerül az Európai Parlament elé, akkor már nem lehet "szemezgetni", egyben szavaznak az unió vezető testületéről. Előzőleg azonban mindegyik jelöltnek, így a magyarnak is át kell mennie a szakbizottsági "vizsgán".

Ami tehát biztos, Várhelyi Olivér egyelőre nem bukott el biztosjelöltként, csak ki kell egészítenie mindazt írásban, amit a külügyi szakbizottság előtt csütörtökön előadott.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×