eur:
399.82
usd:
368.23
bux:
89731.32
2025. április 2. szerda Áron
David Sassolit, az Európai Parlament (EP) elnökét (j) fogadja Boris Johnson brit miniszterelnök a londoni kormányfői rezidencia ajtajában 2019. október 8-án. Brit kormányforrás szerint Nagy-Britnnia nem készít új javaslatot a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről, ha a jelenlegi brit javaslatokról nem sikerül egyezségre jutni. A kilépés jelenleg érvényes határnapja október 31.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Boris Johnson miniszterelnöksége végét is jelentheti egy újabb elutasítás

Az InfoRádiónak nyilatkozó Feledy Botond külpolitikai szakértő több lehetséges forgatókönyvet is felvázolt egy sikertelen szavazás esetére.

A brit miniszterelnök egyértelműen arra játszik, hogy egyszer tűzze napirendre a szavazást az új brexitmegállapodásról, fogalmazott az InfoRádiónak Feledy Botond. "Úgy is mondhatjuk, hogy

mindent egy lapra tesz föl.

Ez szombaton nem következett be, miután a parlament beelőzte a kormányzat törvényjavaslatát, és a kormány anélkül elismerte a verségét, hogy a gombokat a képviselőknek meg kellett volna nyomnia. Ugyanúgy nem került szavazásra a második referendumról szóló javaslat sem" – mondta.

Az InfoRádiónak nyilatkozó külpolitikai szakértő hozzátette, kevés ideje maradt a brit parlamentnek az új brexitmegállapdás ratfikálásra. "Még akkor is, hogy ha hitelen megszavaznák a brit parlamentben a jelenlegi formájában a megállapodást. Gyakorlatilag nem valószínű, hogy elég arra az idő, hogy az Európai Unió hivatalos közelményében történő kihirdetéstől az európai parlamenti szavazáson át a végleges ratifikációig minden meg tudjon történni – fogalmazott. – Mégis, ha a szavazás sikeres lesz a hét első felének bármelyik napján, akkor vehetjük úgy, hogy egy technikai hosszabbítás mellett egy-két héten belül meg fog történni az átmeneti időszakba való átlépés."

Feledy Botond több lehetséges forgatókönyvet is felvázolt egy sikertelen szavazás esetére: "Ez jelentheti azt is, hogy Boris Johnson lemond, tehát, ha elveszíti a szavazást – esetleg látványosan, nagy többséggel –, akkor lehetséges az a verzió, amiben lemond a miniszterelnöki tisztségről. És az is lehetséges, hogy valamilyen jogvitára kerül sor, hiszen ő szombaton is elmondta a parlementi szavazás után, hogy mennyire nem érzi magát jogszabály által kötöttnek, és október 31-én igenis ki akarja vinni az országot az Európai Unióból.

Ott van egy nagyon nagy joghézag, hogy ha Johnson nem engedelmeskedik a parlamentnek és Nagy-Britannia kiesik az unióból a hónap végén, akkor vajon mi lép életbe, és melyik fél mit fog a másikkal szemben jogos és hatályos dolognak gondolni.

És vajon az Uniónak szempontja-e ebben az esetben, hogy megpróbálja meghosszabbítani, akár, a szinte kérés nélküli verzióban is a britek bentartózkodását. Bár ez nem valószínű."

A szakértő szerint Boris Johnsonnak most azt a 16 voksot kell megszereznie, ami szombaton hiányzott a breixtmegállapodásról tervezett általános szavazáshoz. "Hogy ez hogyan jön össze, az igazából már a politikai boszorkánykonyhának a része" – tette hozzá.

A témáról bővebben hallhatnak 18 órától az InfoRádió Aréna című műsorában, melynek vendége Feledy Botond külpolitikai elemző lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot
Szakértő mondja

Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot

Hidegháború dúl az Egyesült Államok és Kína között, a mostani vámintézkedések is ide vezethetők vissza – mondta az InfoRádióban Reile Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok számára a külkereskedelem egy fegyver, ezt használja például Oroszország ellen az orosz–ukrán háború beszüntetésére, ezt veti be Kanadával és Mexikóval szemben is.

Nagy Dávid: komoly üzenete van a budapesti Netanjahu-meghívásnak

Budapest vendége lesz Benjamin Netanjahu, akit Orbán Viktor az után hívott meg Magyarországra, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene. Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádió GeoTrendek című műsorában azt mondta: budapesti tartózkodását kihasználva az izraeli miniszterelnök várhatóan nemzetközi tárgyalásokat is folytat majd a napokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Nagyot fordultak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac

Nagyot fordultak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac

Bizonytalan a hangulat szerdán a világ tőzsdéin, az ázsiai részvénypiacok vegyes mogzásokat mutattak reggel, az európai indexek pedig jelentősebb csökkenésekkel nyitottak és a nap folyamán sem igazán javult a hangulat. Az amerikai tőzsdék is csökkenésekkel kezdték a kereskedést, azonban gyorsan elkezdték ledolgozni a mínuszokat az irányadó indexek. Hamarosan életbe lép az Egyesült Államokban az autóiparra kivetett 25 százalékos vám és lapértesülések szerint Donald Trump újabb, széleskörű vámokat jelenthet be még ma, magyar idő szerint este 10 körül, ami nyugtalanítja a befektetőket. A kereskedelmi lépésekre válaszul Kína korlátozná vállalatainak amerikai befektetéseit a kiszivárgott hírek szerint, ami újabb fejezetet nyit a két nagyhatalom közötti gazdasági feszültségekben. Makrogazdasági adatok tekintetében sem unalmas a nap, érkeztek ma foglalkoztatottsági és gyártói adatok az Egyesült Államokból, ami az amerikai gazdaság állapotáról szolgált jelzéssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×