Ausztriában még május közepén robban ki kormányválság, miután nyilvánosságra került egy videofelvétel, amely súlyosan kompromittálta az akkori alkancellárt, Heinz-Christian Strachét, a kormánykoalíciós Osztrák Szabadságpárt azóta lemondott elnökét és Johann Gudenust, a párt szintén lemondott frakcióvezetőjét.
Strache lemondása után Sebastian Kurz akkori kancellár, a nagyobbik kormánypárt, az Osztrák Néppárt elnöke Herbert Kickl belügyminiszter menesztését javasolta. Ezt követően azonban, válaszképpen, az összes szabadságpárti miniszter lemondott. Kurz szakértőket bízott meg a megüresedett tárcák feladatköreinek ellátásával, így részleges ügyvivői kormány alakult. Nem sokkal később a szociáldemokraták bizalmatlansági indítványt kezdeményeztek Sebastian Kurz és kormánya ellen, amelynek parlamenti jóváhagyása után az osztrák államfő Brigitte Bierleint, az alkotmánybíróság elnökét bízta meg egy ügyvezető-szakértői kormány megalakításával, amely az előre hozott választásokig marad hivatalban.
Az InfoRádiónak nyilatkozó biztonságpolitikai szakértő szerint Sebastian Kurzot nem az Osztrák Szabadságpárt, hanem a német kancellár buktatta meg. "A jelenlegi időszak tragédiáját papíron, és aláhúzom, papíron, Strache okozta, aki elmondta, hogy kinek, milyenek a szexuális szokásai, elmondta, hogy Kurz hogyan szokta megfogni a nőket és viszi el a hátsószobákba szeretkezni, tehát rendkívül nehéz helyzetbe hozta a saját pártját és Kurzot – fogalmazott a biztonságpolitikai szakértő.
Rövid időn belül kiderült azonban, hogy
Kurzot nem a Szabadságpárt buktatta meg, hanem a német kancellár, Merkel
- vélekedett Nógrádi György. Merkelék szervezték meg az egész programot, ők voltak azok, akik jóval később a német sajtóban közzétették, mert úgy érezték, hogy elegük van abból, hogy Kurz, aki egy kis ország egyesszámú vezetője, minden létező fórumon szembement Merkellel."
A biztonságpolitikai szakértő szerint ugyan a Sebastian Kurz vezette Osztrák Néppárt valószínűleg megnyeri az előre hozott parlamenti választásokat, de nem szerez abszolút többséget. "Ettől kezdve pedig két lehetősége van: vagy kibékül a Szabadságpárttal, ami presztízsveszteség, de megteheti, vagy egy vagy két kispárttal koalíciót hoz létre.
Vállalja-e a kancellárságot? Valószínűleg igen"
– jegyezte meg a biztonságpolitikai szakértő. Ugyanakkor óriási tanulság számára, hogy rendkívül óvatosnak kell lennie a nagy testvérrel, Németországgal szemben, mert Angela Merkel egyszer már megbuktatta.
A kancellári szék várományosa hétfőn ismertette programjának biztonságpolitikai részét, "Egy ország, ahol biztonságban érezzük magunkat" jelmondattal. A Der Standard emlékeztetett rá, hogy Sebastian Kurz ezzel a témával egyszer már megnyert egy választást.