eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Donald Trump amerikai elnök beszél a 46. Konzervatív Politikai Akció Konferencián (CPAC) a Maryland állambeli National Harborban 2019. március 2-án. Az évenkénti konferenciát az Amerikai Konzervatív Unió rendezi befolyásos republikánus, konzervatív politikusok és értelmiségiek részvételével.
Nyitókép: MTI/EPA/Erik S. Lesser

Segítséget ajánlott Trump

Energetikai segítséget ígért Washington szövetségeseinek Donald Trump amerikai elnök hétfőn, a szaúd-arábiai olajterminálok elleni szombati támadások után.

"Nincs szükségünk közel-keleti nyersolajra vagy gázra, és valójában tartályhajónk is nagyon kevés van a térségben, de segítünk majd a szövetségeseinknek" - írta az amerikai elnök a Twitteren hétfőn.

Mikroblog-bejegyzésében Trump hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok - "neki köszönhetően" - ma nem behoz, hanem exportál energiát, és mára a világ első számú energiatermelője lett.

Az amerikai energiaügyi minisztérium adatai szerint az Egyesült Államok 2018-ban napi 18 millió hordó nyersolajat termelt ki.

Donald Trump vasárnap este - szintén a Twitteren - jelentette be, hogy felhatalmazta az energetikai tárcát és az illetékes hivatalokat az amerikai stratégiai olajtartalék (SPR) megnyitására szükség esetén. Mint írta: a piacok ellátásához elegendő, meghatározott mennyiségű nyersolajról van szó.

Rick Perry amerikai energetikai miniszter hétfőn a CNBC televíziónak nyilatkozva az olajárak miatt aggódókat nyugtatta. "A piacon megvan a szükséges mennyiségű nyersolaj" - fogalmazott, majd úgy vélte, még "korai" lenne kimondani, hogy szükség van az amerikai stratégiai olajtartalék megnyitására. Hétfőn megugrottak az olajárak a nemzetközi piacokon, miután szombaton a szaúdi olajlétesítmények ellen dróntámadást követtek el. A támadásért a felelősséget a jemeni huszik vállalták, Washington azonban Iránt sejti a háttérben.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Iránt tette felelőssé a támadásért. Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter vasárnap tagadta ezt, és a Twitteren azt üzente: "miután kudarcot vallott a 'maximális nyomásgyakorlással', Pompeo külügyminiszter a 'maximális félrevezetéshez' fordult".

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×