eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Michael Pence amerikai alelnököt (j) fogadja Boris Johnson brit kormányfő a londoni rezidenciája előtt 2019. szeptember 5-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alberto Pezzali

Egy terület, amit Theresa May után Boris Johnson is teljes mellszélességgel véd

Kemény alkudozás megy a brexit utáni kereskedelmi kapcsolatokról az USA és Nagy-Britannia között. A brit miniszterelnök most Mike Pence amerikai alelnököt fogadta.

A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) nem képezi majd tárgyát a Nagy-Britannia uniós kiválását követően az Egyesült Államokkal folytatandó kereskedelmi tárgyalásoknak - jelentette ki Boris Johnson brit miniszterelnök a londoni látogatáson lévő Mike Pence amerikai alelnöknek. "Az NHS nincs a tárgyalóasztalon" - hangsúlyozta Johnson, amikor Pence-t fogadta Downing Street-i hivatalában.

Az ellenzéki Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője ellen irányuló szurkálódásként megjegyezte: "Nem vagyunk nagyon oda a klórozott csirkétekért - van nekünk egy saját hatalmas klórozott csirkénk az ellenzéki padsorokban".

A fertőtlenített baromfi az Egyesült Államokkal szembeni gyenge tárgyalási pozíció szimbóluma lett az EU-ban maradni kívánó britek számára,

mivel egy esetleges megállapodáshoz Nagy-Britanniának bele kell majd törődnie a klórral mosott amerikai csirke importjába.

Pence arról beszélt, hogy az Egyesült Államok támogatja Nagy-Britannia tervezett kilépését az Európai Unióból, amit követően azonnal kész és hajlandó egy szabadkereskedelmi megállapodásról tárgyalni. Korábban Donald Trump amerikai elnök vetette fel, hogy a szabadkereskedelmi tárgyalások tárgyává kellene tenni az NHS-t is, de gyorsan visszakozott, miután az Egyesült Királyságban köztiszteletben álló intézménnyel kapcsolatban tett kijelentése számos brit polgár nemtetszését váltott ki. Theresa May akkori miniszterelnök is kijelentette, hogy szóba sem jöhet az NHS-ről tárgyalni.

Pence szerint Washington és London akár meg is négyszerezheti kereskedelmi forgalmát.

"Türelmetlenül várjuk, hogy kiállhassunk Nagy-Britannia mögött, és minden tőlünk telhetőt megtehessünk a történelmi és különleges kapcsolatunk megerősítése érdekében" - fűzte hozzá Mike Pence.

Johnson arról is beszélt, hogy

szeretné a brit termékekre vonatkozó amerikai kereskedelmi korlátozásokat - mint fogalmazott - a skót haggies-től a brit bárányhúson át a mosdótálcáig terjedően lebontani.

"Tudom, hogy elég kemény alkudozók vagytok, ezért keményen fogunk dolgozni azon, hogy a szabadkereskedelmi megállapodás minden félnek előnyös legyen" - hangoztatta Johnson.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×