eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Tálas Péter: Amerika rájött, hogy Kína többet nyert, mint hitték volna

Az Egyesült Államok hatalmát döntően nem a saját teljesítménye, hanem sokkal inkább szövetségi kapcsolatai alakítják - jelentette ki Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Az amerikai-kínai kereskedelmi háború szerinte kis lángon folytatódik.

Jogos az az amerikai aggodalom, miszerint az országot középtávon Kína tudja megszorítani – vélekedett az InfoRádió Aréna című műsorában Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója.

"Azt látják, hogy

gazdasági és technológiai tekintetben Kína befolyása egyre nagyobb,

ezt mutatják az adatok is, még akkor is, ha a hatékonyság az Egyesült Államokban jóval nagyobb, a kínai GDP-t döntően 1,4 milliárd ember állítja elő, az amerikait 300 millió."

Az Egyesült Államok és a Huawei kínai telekommunikációs cég közötti csatáról Tálas Péter azt mondta, hogy az szakértők szerint az 5G technológia birtoklásáról szól.

"Ebben

a technológiában az Egyesült Államoknak nincsen versenyképes, felmutatható cége, olyan, mint a Huawei.

Az európaiak a Nokia-Ericssonról szokták mondani, hogy ők azok, akik még ebbe az 5G-be bele tudnak szólni.

Tálas Péter szerint Donald Trump Kína elleni kereskedelmi háborúja arról szól, hogy

az ázsiai óriás elért egy olyan pontra, ami zavaró az Egyesült Államok számára.

"Kína elérkezett egy olyan gazdasági fejlettségi szintre és olyan nemzetközi gazdasági pozícióba, ami az Egyesült Államok számára már kihívást jelent. Ugye a szabad kereskedelmet azok hirdetik meg, akik a legerősebbek. Trump protekcionista gazdaságpolitikája pedig azt jelenti, hogy rájött, a kínaiak ebben a játékban többet nyertek, mint amire Amerika számított."

Kína néhány technológiai területen átvette a vezetést az Egyesült Államoktól - tette hozzá Tálas Péter.

"Van ezen kívül számos olyan terület, ahol további kártyáik vannak, mondjuk

a ritka fémek, amik jelentős részét a kínaiak birtokolják,

tehát én egy nagy gazdasági küzdelmét látom egy felemelkedő hatalomnak és egy korábbi monopóliumát elvesztő hatalomnak."

Kína pedig - mint Tálas Péter vélekedik - lassan tudatára ébredt erejének.

"Egy picit szerepet cserélt a két ország. Eddig ugye az Egyesült Államok volt a szabad kereskedelem nagy élharcosa, most pedig, ha megnézzük a davosi világgazdasági fórumokat, a kínaiak, akik azt mondják, hogy minél szabadabb kereskedelem kell. Az amerikaiak rájöttek, hogy ezt valahol egész egyszerűen meg kell állítani, vagy legalább megpróbálni."

Tálas Péter szerint a két ország közötti kereskedelmi háború most kis lángon fog égni, mert már látható, hogy az amerikai gazdaságra is negatív hatással van, ez pedig hatással van Donald Trump esetleges 2020-as újraválasztására is.

Észak-Korea: a sikeres hadszíntér

Tálas Péter szerint szerint az amerikai elnök következetes politikát folytat Észak-Koreával szemben.

"Azt gondolom, az amerikai elnök úgy érzi, hogy Észak-Korea az a terület, ahol ő igazán különösen sikeres lehet. A Trump-Kim találkozók lényegében elértek egy dolgot: Észak-Korea nem hajtott végre kísérleti atomrobbantást. Ez egy nagyon fontos dolog."

A szakértő úgy látja: addig amíg nem történnek komoly lépések az atomfegyverek leszerelésével kapcsolatban, Donald Trump nem teljesít olyan ígéreteket, amelyről úgy gondolja, hogy Észak-Koreát jobb helyzetbe hozza.

Alább meghallgathatja, megtekintheti a teljes beszélgetést!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×