eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Berlin, 2018. júluius 4.Angela Merkel német kancellár felszólal a 2018-as szövetségi költségvetésnek a kancellári hivatal fejezetéről szóló vitájában a német parlamenti alsóház, a Bundestag ülésén Berlinben 2018. július 4-én. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Szimbolikus jelentőséget tulajdonítanak Merkel állapotának

Néhány héten belül immár harmadszor remegett teljes testében egy nyilvános eseményen Angela Merkel német kancellár. Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint a jelenségnek szimbolikus jelentősége van a német nagykoalíció állapota, valamint a németországi bel- és külpolitikai feszültségek szempontjából.

Néhány héten belül harmadszor fogta el a remegési roham Angela Merkel német kancellárt. Első alkalommal Volodimir Zelenszkij frissen megválasztott ukrán elnök berlini látogatása során, másodjára a berlini Bellevue palotában az egyik minisztere kinevezési ünnepségén, a napokban pedig, amikor a finn miniszterelnököt fogadta Berlinben, "éppen a himnusz magasztos pillanatiban" – idézte föl Kiss J. László.

Megfigyelhető közben, hogy a nyugati média, elsősorban az amerikai sajtó egyre többet foglalkozik a kancellár egészségével. Ami érhető, hiszen a legmagasabb helyi politikai személyiség egészségi állapota az Egyesült Államokban közügy, fogalmazott a Corvinus tanára, hozzátéve:

Európában ezeket a kérdések kicsit szemérmesebben kezelik.

Azonban a német kormánykoalíció helyzete kapcsán és a német belpolitika alakulásával összefüggésben ennek a jelenségnek szimbolikus értelmet tulajdonítanak, magyarázta Kiss J. László.

Természetesen folyamatosan érkeznek a cáfolatok, hogy komolyabb baja lenne,

a politikában azonban a szimbolikának igencsak nagy jelentősége van, és az abba beleillő eseményeknek pedig önálló élete,

jegyezte meg az egyetemi tanár. A német nagykoalíció állapota és a belső feszültségek egyaránt nagyobb jelentőséget adnak ennek.

A lemondás kérdése, ennek megítélése természetesen Angela Merkelre, és az őt körülvevő politikusoknak és orvosokra tartozik, de bizonyos, hogy egyelőre sok szól amellett, hogy amennyiben ez bekövetkezik, akkor a koalíció helyzete is kritikus állapotba kerül – emelte ki Kiss J. László. Merkel távozása a koalíció felbomlását, és előre hozott választásokat eredményezne, ami

egy nagyon komoly politikai földrengéssel lenne egyenlő

Németországban - tette hozzá az egyetemi tanár.

Angela Merkel csütörtökön azt mondta az egészségét firtató újságírói kérdésre: "Tisztában vagyok a hivatalommal járó felelősséggel, és ennek megfelelően óvom az egészségemet. Gondolhatják, hogy mint minden ember, odafigyelek arra, hogy egészséges legyek, és vigyázok az egészségemre."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×