eur:
409.82
usd:
389.68
bux:
79653.39
2024. november 25. hétfő Katalin
Frankfurt, 2017. szeptember 12.A Renault Symbioz a 67. Frankfurti Nemzetközi Autószalon első sajtónapján, 2017. szeptember 12-én. (MTI/EPA/Armando Babani)
Nyitókép: ARMANDO BABANI

Új árcédulát kapott a Renault

Átalakulhat a világ autógyártása, ha a Renault igent mond a Fiat-Chrysler összeolvadási ajánlatára. Az olasz-amerikai cég szerint a franciák évi ötmilliárd eurót spórolnának meg a fúzióval.

Csaknem 33 milliárd eurós ajánlattal akarja a Fiat-Chrysler rávenni a Renault autógyárat, hogy mondjon igent a fúzióra. Az olasz-amerikai cég szerint ezzel akár ötmilliárd eurót takarítanának meg a franciák. Az így a világ harmadik legnagyobb autócégévé váló vállalat pedig a közeljövő elektromos és önvezető kocsijainak fejlesztésére költhetné a pénzt.

A megtakarításokat a kutatás-fejlesztés, a beszerzések és más tevékenységek összefogásával érnék el és a Fiat-Chrysler ígérete szerint a fúziót nem kísérnék gyárbezárások. Ugyanakkor nem zárták ki, hogy munkahelyek szűnhetnének meg.

Az új cég, amely évente csaknem kilencmillió kocsit állítana elő, a Volkswagen és Toyota csoportokat követné a rangsorban, megelőzve az amerikai General Motorst.

Az ajánlat szerint a két fuzionáló cég fele-fele arányban birtokolná az egyesült vállalat részvényeit.

A nagy kérdés, hogy mit mond erre a Renault, amelyet az elmúlt évben megingatott Carlos Ghosn, a Renault-Nissan-Mitsubishi szövetség közös főnökének letartóztatása. A cégnél egyelőre annyit mondtak, hogy érdeklődnek, „kedvező színben tekintenek az ajánlatra, de tanulmányozni kívánják annak részleteit, különös tekintettel a Renault ipari fejlesztésére és a dolgozók munkakörülményeire”. Utóbbiak azért lényeges kérdések, mert a francia vállalat 15 százalékos birtokosa a francia állam.

A francia kormányzat pozitív reagálása mellett Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes is örült a lehetőségnek, de hangsúlyozta, hogy meg kell őrizni a munkahelyeket.

Bizakodóan reagáltak a befektetők is: azt követően, hogy publikussá vált az ötlet,

a Fiat-Chrysler papírjai 8, a Renault-részvények pedig 12 százalékkal drágultak a tőzsdéken.

Ágazati elemzők viszont óvatosságra intettek. Arndt Ellinghorst, az Evercore ISI elemzője megjegyezte: „A franciák, olaszok, japánok és amerikaiak egyetértését kell kidolgozni egy holland cég igazgatótanácsáról, ahol a francia állam elveszítheti különleges státuszát”.

A Nissan főnöke, Szajkava Hiroto egyelőre japános udvariassággal nem kötelezte el magát, bár az olasz-amerikai cég szerint a japánok évi egymilliárd dollárt takarítanának meg az alkuval.

A Renault számára azért lehet előnyös az ajánlat, mert a két cég nem közvetlen versenytárs: a Fiat-Chrysler az Egyesült Államokban erősebb a terepjárók piacán, míg az elektromos kocsikat fejlesztő Renault Európában. Ráadásul az ajánlat szerint a franciáknak nem kellene feladniuk a japánokkal létrehozott partnerségüket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×