eur:
408.01
usd:
373.89
bux:
82400.87
2025. április 8. kedd Dénes
Angela Merkel német kancellár (j) és Annegret Kramp- Karrenbauer, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke sajtótájékoztatót tart az európai parlamenti választások után Berlinben 2019. május 27-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Politikai földrengés Berlinben

Németországban a koalíciós pártok jelentősen veszíttetek a támogatottságukból, és ez kormányválságot is okozhat a Berlinben - mondta Vincze András, az InfoRádió németországi tudósítója, aki úgy tudja, távozhat a szociáldemokraták elnöke, és Angela Merkel kancellár politikai pályafutása is megpecsételődhet.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége gyűjtötte össze a legtöbb szavazatot az európai parlamenti választáson. A CDU/CSU pártszövetség 29,4 százalékot szerzett, a 2014-es EP-választáson elért 35,4 százalékhoz képest 6 százalékpontos visszaesés. Történelmi mélypontra süllyedt a koalíciós társ, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) támogatottsága is, a párt a szavazatok 16,1 százalékát szerezte meg, ami 11,2 százalékpontos gyengülés a 2014-es 27,3 százalékhoz képest.

Vincze András, az InfoRádió németországi tudósítója szerint

a koalíciós pártok gyenge szereplése politikai földrengést okoz Berlinben.

"A színfalak mögött azt rebesgetik, hogy távozni kényszerül a szociáldemokrata párt éléről Andrea Nahles, aki az elmúlt hónapokban a koalíciós viták elsimítója volt, és úgy hírlik, hogy a helyére a két évvel ezelőtti parlamenti választások óta a teljes jelentéktelenségbe süllyedt egykori pártvezető, Martin Schulz nyomakszik, aki 2014 és 2017 között az Európai Parlament elnöke is volt" - mondta a tudósító, és úgy látja, az esetleges személycserék a kormánypártok vezetésében tovább mélyíthetik az ellentéteket a koalíciós partnerek között.

"Nem kizárt, hogy akkora lesz a feszültség, hogy szétesik a koalíció, és előre hozott választás lesz. És ez egyben végleg megpecsételi Angela Merkel politikai pályafutását is."
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Csizmazia Gábor: a vámoknak politikai hatásai is lesznek, ennek költségei a Trump-adminisztrációt terhelik

Csizmazia Gábor: a vámoknak politikai hatásai is lesznek, ennek költségei a Trump-adminisztrációt terhelik

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének munkatársa szerint Donald Trump amerikai elnök elődje, a demokrata Joe Biden protekcionista gazdaságpolitikáját viszi tovább, de átfogó kereskedelmi megállapodások helyett konfrontatív hozzáállással.

Elemző: a kiskereskedelem húzza idén a gazdaságot, az a kérdés, mennyire

Februárban az egy hónappal korábbihoz képest 0,6 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene, éves alapon azonban 3,3 százalékkal nőtt a forgalom – emelte ki a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatokat értékelve Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.08. kedd, 18:00
Palkovics László
a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Újra megütötték a forintot

Újra megütötték a forintot

A vámháború miatt kibontakozó nemzetközi befektetői hangulat romlásával párhuzamosan gyengült hétfőn a forint. Délután azonban hirtelen fordulat következett be, napon belül az euróval szemben 4 egységnyi erősödést is mutatott a hazai fizetőeszköz, este azonban ismét megütötték, miután Trump újabb vámokkal fenyegette meg Kínát. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×