eur:
392.73
usd:
362.99
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető tárgyalásuk előtt a vlagyivosztoki Russzkij szigeten lévő Távol-keleti Szövetségi Egyetemen 2019. április 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA/EPAPool/Szergej Ilnyickij

Putyin megoldást remél Kim látogatásától

Kim Dzsong Un oroszországi látogatása segíthet Moszkvának és Phenjannak megérteni azt, hogy miként lehetne elérni a rendezést a Koreai-félszigeten - jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök Vlagyivosztokban, az észak-koreai vezetőt fogadva.

Putyin azt hangoztatta, hogy Oroszország támogatja Kimnek a Korea-közi viszony javításáért és az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatok normalizálásáért kifejtett erőfeszítéseit. Kim reményét fejezte ki, hogy Putyinnal tartalmas tárgyalást fog folytatni, együtt értelmezve és tanulmányozva a Koreai-félsziget problémáit. Gratulált vendéglátójának tavalyi újraválasztásához.

Putyin és Kim első találkozója a vlagyivosztoki Russzkij szigeten, a Távol-keleti Szövetségi Egyetemen zajlik. Megfigyelők felhívták a figyelmet arra, hogy a négyszemközti megbeszélést követő, kibővített egyeztetésre az orosz diplomáciai, területfejlesztési és közlekedési miniszterek mellett a helyszínre érkezett Oleg Belozjorov, az Oroszországi Vasutak vezérigazgatója is. Ez azt jelentheti, hogy a tárgyalások témája lehet egy korábbi orosz javaslat, a transzszibériai vasútvonal összekapcsolása egy - mindkét Koreán áthaladó - korszerű vasúttal, ami szárazföldi összeköttetést teremtene a dél-koreai és az európai gazdaság között.

A tárgyalásokon megállapodások aláírása ennek ellenére nem várható, aminek elsődleges oka, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szigorú gazdasági szankciókat vezetett be Észak-Korea ellen, megpróbálva rávenni a kelet-ázsiai kommunista országot nukleáris és rakétaprogramjának feladására. A program szerint nem terveznek közös sajtótájékoztatót sem.

Putyin Vlagyivosztokból az Egy övezet, egy út projekt pekingi csúcstalálkozójára utazik majd tovább, Kim páncélozott vonata pedig sajtóértesülések szerint csak szombaton indul vissza Phenjanba. Az észak-koreai vezető magánprogramja orosz sajtóértesülések szerint magában foglal több kulturális rendezvényt, egyebek között a Russzkij szigeten lévő delfinárium felkeresését, valamint közös vacsorát Oleg Kozsemjakóval, a távol-keleti Tengermellék terület kormányzójával.

A legutóbbi orosz-észak-koreai csúcstalálkozót 2011-ben Ulan-Udében tartották, Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök és Kim Dzsong Il akkori észak-koreai vezető részvételével. Putyin, aki 2000-ben járt Phenjanban, 2001-ben Moszkvában, 2002-ben pedig Vlagyivosztokban fogadta a jelenlegi észak-koreai vezető apját.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×