eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az előző esti heves tűzvészben megrongálódott párizsi Notre-Dame székesegyház 2019. április 16-án. A lángok a restaurálási munkálatokhoz felállított állványzaton, a tetőszerkezetnél keletkeztek, és onnan terjedtek tovább. A tűz következtében összeomlott az épület huszártornya és odaveszett teljes tetőszerkezete.
Nyitókép: Thibault Camus

"Csend és pusztulás" - így néz ki a Notre-Dame belülről

Nyomozók tucatjai dolgoznak annak kiderítésén, hogy mi okozta a párizsi Notre-Dame tetőszerkezetének megsemmisülését hétfő este. A kérdések között ott van az is: mikor és miért akkor értek ki a tűzoltók, amikor.

Miközben mindenki egyre többet akar látni abból, mi maradt épségben a különös módon biztosítás nélküli Notre-Dame tetőszerkezetét ért tűz után - egyrészt a tűz, másrészt az oltásához felhasznált rengeteg víz miatt -, számos videó kiszivárog a hétfői katasztrófa után tűzoltóktól, helyszínelőktől, beosonó emberektől.

Az egyik ilyen videót egy bizonyos Benjamin Pouzin nevű francia tette ki a Facebookra - a HVG.hu szúrta ki -, látható, mennyi maradt a tetőből, és mennyi törmelék és víz gyűlt fel a templom belsejében.

Közben a francia elnök, Emmanuel Macron - a szakvéleményekben szereplő 15 éves időszakkal szemben - bejelentette, 5 év alatt újjáépül a Notre-Dame, és szebb lesz, mint valaha. Az biztos, hogy pénz lesz rá: világszerte gyűjtés indult a katedrális restaurálásáért, mágnások, egyházi csoportosulások és világi közösségek, városok is hozzájárulnak a helyrehozatalhoz.

A jelenlegi sejtés az, legalább is Rémy Heitz párizsi ügyész erről beszélt újságíróknak nemrég, hogy

véletlen eredménye volt a tűz, semmilyen nyom nem utal szándékosságra,

ám - mint arról a Daily Mail brit bulvárlap is feltett egy költői kérdést - megválaszolandó, miért csak 23 perccel az első riasztás után kezdtek dolgozni a tűzoltók a jól megközelíthető, ám valóban igen nagy területű és magasságú katedrálisban.

Az első riasztás 18.20-kor érkezett, a második 18.43-kor, a hivatalos verzió szerint a kettő között nem találtak sehol sem tüzet.

Ennél még kevesebbet tudni arról, hogy a tető felújításán dolgozó tucatnyi munkás mit vallott a kedden kezdődött kihallgatások során.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×