eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Felgyújtott újságosbódé lángol a francia kormány szociális és adópolitikája ellen tiltakozó sárgamellényesek tüntetésén a párizsi Diadalívnél 2019. március 16-án, a tizennyolcadik egymást követő hétvégi tüntetésen. Az üzemanyagadó emelése ellen 2018. november 17-én kezdődött sárgamellényes mozgalom azóta több szociális jellegű követelést fogalmazott meg és Emmanuel Macron államfő távozását követeli.
Nyitókép: MTI/AP/Christophe Ena

Erőszakba torkollott a tüntetés Franciaországban

A belügyminisztérium szerint országszerte 32 ezren, a szervezők szerint 230 ezren tiltakoztak a francia kormány- és elitellenes sárga mellényes tüntetők megmozdulásán.

Az elmúlt hetek békés hétvégi tüntetései után ezen a napon tüntetők 18. alkalommal vonultak utcára.

Emmanuel Macron államfő szombat este megszakította a Pireneusokban megkezdett hétvégi pihenését, ahova síelni ment a családjával, és csatlakozott a belügyminisztériumban összehívott válságstábhoz.

"Olyan emberekkel van dolgunk, akik minden eszközzel megpróbálják tönkretenni a köztársaságot, életek kockáztatása árán rombolnak" - mondta a köztársasági elnök, aki "erős döntéseket" ígért

annak érdekében, hogy a szombati "erőszak ne történhessen meg még egyszer".

A Champs-Elysées sugárúton már délelőtt 11 órakor összecsapások törtek ki a felvonulók egy része és a közéjük keveredett feketeruhás anarchista csoportok, az úgynevezett black blocs és a rendőrök között. A sárgamellényesek barikádokat emeltek az utak közepén, amelyeket fel is gyújtottak, a csendőrök pedig azonnal könnygázzal és vízágyúval oszlatták a tömeget.

Az antikapitalista és rendőrellenes szlogeneket skandáló anarchisták megtámadták a luxusmárkák boltjait, betörték a kirakatokat, a Champs-Elysées elegáns éttermeiben pedig a berendezéseket rongálták meg.

Volt egy százezres klímavédelmi tüntetés is

A helyszíni tudósítások szerint a békés sárgamellényesek tétlenül nézték a közéjük keveredő rendbontókat, de tudósításokban nem ítélték el őket, hanem inkább megállapították, hogy a kormány decemberben is csak az erőszaknak köszönhetően engedett egyes követeléseiknek.

"Megint tömeg van, megint akció van, mint decemberben. Azt hiszik, hogy megszelídítettek minket, de betörhetetlenek vagyunk. A sárgamellényesek nem engednek semmiből, meg kell hogy értsék végre" - idézett egy tüntetőt a francia hírügynökség.

"Az emberek egy jelentős része kizárólag rombolni ment ma utcára"

- mondta Christophe Castaner belügyminiszter, aki szerint a 7-8 ezer békés sárgamellényes tüntető közé mintegy 1500 rendbontó keveredett Párizsban.

Edouard Philippe miniszterelnök az esti órákban a Champs-Elysées-re ment, ahol támogatásáról biztosította a rendőri erőket.

A nap folyamán 232 embert állítottak elő, és közülük 144-et vettek őrizetbe Párizsban.

Ugyanakkor a rendbontások helyszínétől néhány utcára tartották a Menet a századért elnevezésű békés klímafelvonulást az éghajlat megmentéséért, amelyen mintegy 100 ezren vettek részt, köztük sárgamellényesek százai.

Vita a szociális követelésekről

A sárgamellényesek nem titkolt célja volt hetek óta, hogy március 16-ig életben tartsák a szombati tiltakozásokat, és ismét jelentős megmozdulást szervezzenek a fővárosban.

Így akartak "ultimátumot" adni a kormánynak, miután pénteken ért véget a szociális követelésekről az Emmanuel Macron államfő által január 15-én meghirdetett úgynevezett nagy nemzeti vita.

A több mint 10 ezer lakossági fórum közül néhányon maga Emmanuel Macron is részt vett, és 6-7 órán át válaszolt a résztvevőknek a jobb megélhetés érdekében tett kormányzati intézkedésekről. A vitában, amelyhez interneten is hozzá lehetett szólni, közel 2 millióan vettek részt és tettek javaslatokat. A sárgamellényesek hangadói azonban a kormány kezdeményezését elterelő hadműveletnek tartják, és jelezték, hogy tartósan, az államfő teljes mandátuma idején nyomás alatt kívánják tartani a kormányt az utcai megmozdulásokkal.

Az üzemanyagadó emelése ellen 2018 novemberében létrejött sárgamellényes mozgalomnak az elmúlt három hónapban több szociális jellegű követelése volt, és az államfő távozását is el akarják érni. Ezek kikényszerítésére úttorlaszokat állítottak fel a városszéli körforgalmakban. Szombatonként pedig a városközpontokban tartanak spontán felvonulásokat, amelyek rendszeresen rendbontásba és a rendfenntartó erőkkel való összetűzésbe torkollnak.

Hétvégéken ezért országszerte mintegy 80 ezer rendőr és csendőr teljesít szolgálatot a francia utcákon. Bruno Le Maire gazdasági miniszter két héttel ezelőtt legalább 30 millió euróra becsülte a szombati tüntetéseken az utcákon - üzletek, bankok, kirakatok, középületek, köztéri eszközök megrongálásával - okozott anyagi károkat.

Címlapról ajánljuk
Takács Ernő: 2025 hozhatja fellendülést az ingatlanfejlesztési piacon

Takács Ernő: 2025 hozhatja fellendülést az ingatlanfejlesztési piacon

Az ipari ingatlanoké most a slágerpiac, az iroda-, a vásárlóközpont-, szállodafejlesztés közül a legtrendibb – mondta Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Természetesen elemezte más szegmensek helyzetét is, így a lakás- és szállodapiaci helyzetet és az irodabérléssel kapcsolatos újdonságokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×