eur:
411.97
usd:
393.93
bux:
79820.53
2024. november 25. hétfő Katalin
Macedónia névváltoztatásának tervezett görög parlamenti ratifikációja ellen tüntetnek Athénban 2019. január 20-án. Görögország és Macedónia 2018. június 17-én egyezményt írt alá a két ország között kialakult névvita lezárásáról, amely értelmében a volt jugoszláv tagállamot Észak-Macedóniának (Észak-Macedóniai Köztársaságnak) fogják nevezni. A görögök területi követelésektől tartva ellenzik Macedónia nevének elismerését, mivel Görögország jelentős macedón kisebbségű északi tartományát Makedóniának hívják.
Nyitókép: MTI/EPA/ANA-MPA/Oresztisz Panajotu

A görög parlament jóváhagyta a Macedónia nevéről kötött megállapodást

A görög parlament jóváhagyta péntek kora délután a Macedóniával kötött névmegállapodást. Előző éjjel erőszakba torkolló tüntetés volt Athénban, mivel Görögországban számosan ellenzik a megállapodást.

A törvényhozás csaknem három napon át vitázott a megállapodásról. Végül szűk többséggel, 153:146 arányban szavazták meg a képviselők. A kormánypártoknak sikerült külső támogató voksokat szerezniük.

A kérdés rendkívül megosztja a görög társadalmat, többször is tízezrek tüntettek a ratifikálás ellen.

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök 27 éves vita végére tett pontot azzal, hogy tavaly megállapodott a macedón kabinettel arról: a volt jugoszláv tagállamot nevezzék Észak-Macedóniának (Észak-Macedóniai Köztársaságnak). Szkopje már elfogadta az egyezményt.

Erőszakba torkolló tüntetés

Csütörtök éjjel több ezres tüntető tömeg vonult a törvényhozáshoz, és árulásról beszélt. A görögök többsége nem akarja ezt a megállapodást, de a politikusok elárultak bennünket - mondta az egyikük. A parlamenti vitát a tervekkel ellentétben nem sikerült lezárni a sok felszólalás miatt, ezért pénteken folytatják.

Alekszisz Ciprasz miniszterelnöknek állítólag sikerült megnyernie a képviselők egy igen szűk többségét a megállapodás elfogadásához.

A tüntetők egy kisebb csoportja rátámadt a parlament épületét védő rendőrökre: kövekkel, fáklyákkal és gyújtópalackokkal dobálták meg őket. A rendőrök könnygázzal és hanggránátokkal válaszoltak, és szétoszlatták a tömeget. Ebben segítségükre volt a heves esőzés is.

A hivatalos jelentés szerint 10 embert letartóztattak, további 133-at őrizetbe vettek erőszakos cselekmény, vagy annak előkészülete gyanúja miatt. Sérültekről nincs szó. A tiltakozók péntekre újabb tüntetést ígértek.

Január 20-án több tízezren tüntettek Athénban a névváltoztatás ellen.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×