eur:
414.76
usd:
398.98
bux:
79466.61
2024. december 23. hétfő Viktória
Donald Trump amerikai elnök tévébeszédet intéz a nemzethez a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájából 2019. január 8-án. Trump a jóslatokkal ellentétben nem jelentett be szükségállapotot az illegális bevándorlás miatt az amerikai-mexikói határkerítésnél kialakult helyzet kezelésére, és leszögezte: beleegyezne abba, hogy a déli határon ne fal, hanem acélkerítés épüljön.
Nyitókép: MTI/AP/Reuters pool/Carlos Barria

Fontos bejelentést tett Donald Trump

Donald Trump amerikai elnök elhalasztja évértékelő beszédét, az "unió állapotáról" szóló felszólalását.

"Akkor mondom el üzenetet, amikor véget ér a részleges kormányzati leállás. Nem keresek más helyszínt, mert nincs olyan, amely versenyre kelhetne a képviselőházi terem történetével, hagyományával, jelentőségével.

Várom, hogy mihamarabb elmondhassak egy 'nagyszerű' beszédet az Unió állapotáról"

- írta mikroblogjában az amerikai elnök.

Ennek közvetlen előzménye, hogy az elnök szerdán levélben közölte Nancy Pelosi demokrata párti házelnökkel: annak ellenére meg akarja tartani a szokásos évértékelő beszédet a kongresszusban, hogy Pelosi korábban ennek elhalasztására kérte. A házelnök válaszlevelében leszögezte, hogy hivatalosan mindaddig elhalasztja az évértékelő megtartását a kongresszusban, amíg újra nem indul a teljes kormányzati munka. Mint írta: a képviselőház "nem veszi fontolóra" annak a határozatnak a megszavazását, amely felhatalmazná az elnököt beszédének elmondására.

A mindenkori amerikai elnök az unió állapotáról szóló évértékelő beszédet mindig a házelnök hivatalos meghívására, a törvényhozás két háza által is megszavazott határozat után mondja el a kongresszus épületében a kormánytagok, törvényhozók és meghívott tekintélyes vendégek jelenlétében. A halasztást szorgalmazó korábbi javaslatában Pelosi arra hivatkozott, hogy mivel a kongresszus biztonsági szolgálatának alkalmazottai sem kapnak fizetést a részleges kormányzati leállás miatt, nem garantálható a rendezvény biztonsága.

Trump szerda éjjeli bejelentésével nyugvópontra jutott az Egyesült Államokat lázban tartó vita az évértékelőről.

A szenátusban helyi idő szerint csütörtök délután szavaznak arról a két törvényjavaslatról, amely a részleges kormányzati leállás feloldását célozza. Sajtóértesülések szerint

azonban nincs nagy esély az elfogadásukra.

Az egyik törvényjavaslat ötvözi Trump elnök szombati kompromisszumos javaslatát, miszerint az amerikai-mexikói határra tervezett fal megépítéséhez kért 5,7 milliárd dollár megszavazása fejében meghosszabbítanák a fiatal amerikai illegális migránsokat védő program érvényességét. A másik törvényjavaslat a fizetés nélkül dolgozó vagy kényszerszabadságra küldött kormányzati alkalmazottak helyzetének megkönnyítésére február 8-ig biztosítaná a kormányzat működésének finanszírozását, és eközben a törvényhozók megkezdenék a tárgyalásokat a falépítés költségeiről.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×