eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán

Döntött az unió több vegyi támadás ügyében is

Kilenc magánszemély és egy szervezet ellen is szankciókat léptet életbe az Európai Unió különböző vegyi támadásokkal, például a Szkripal-üggyel összefüggésben - jelentették be hétfőn Brüsszelben.

A nagyköveti szinten már múlt héten elfogadott új büntetőintézkedésekre a végső pecsétet az uniós tagállamok külügyminiszterei ütötték rá hétfői tanácsülésükön.

Négy orosz állampolgárt sújtottak korlátozásokkal, az orosz katonai hírszerzés (GU) vezetőjét és helyettesét, illetve két munkatársát, a Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és lánya tavalyi angliai megmérgezésével vádolt Alekszandr Petrovot és Ruszlán Bosirovot.

Felkerült a szankciós listára rajtuk kívül a vegyi fegyverek kifejlesztéséért és gyártásáért felelős szíriai szervezet (SSRC) és annak öt helyi munkatársa is.

A szankciók vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat foglalnak magukban.

Ezek az első büntetőintézkedések a vegyi fegyverek használatának és elterjedésének visszaszorítását célzó új EU-s szankciós rendszerben, amelyet szakértők szerint a szíriai és orosz támadásokra reagálva fogadtak el tavaly októberben.

Tavaly március 4-én az orosz, majd a brit hírszerzésnek is dolgozó Szergej Szkripal és lánya súlyos mérgezéses tünetekkel került az angliai Salisbury kórházába. A volt kettős ügynök és lánya hosszas kezelést követően végül felépültek, s azóta ismeretlen helyen tartózkodnak. A brit hatóságok szerint a merényletkísérletet a GU két ügynöke követte el a szovjet hadsereg által kifejlesztett, Novicsok nevű méreggel, az orosz kormány azonban tagadja, hogy közük lenne az ügyhöz, a két gyanúsított pedig azt állítja, hogy csak turistaként jártak Salisburyben a támadás időpontjában.

Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×