„Dél-Balatoni Vízi Kör” elnevezéssel kishajós vízi megállópont-hálózatot fejlesztenek a Balaton déli partvonala mentén 250 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásból. A hiánypótló beruházás célja megfelelő számú és felszereltségű vízre szálló hely kialakítása, melyek együtt, hálózatban működve és funkcionálva hozzájárulnak a tó körbehajózhatóságához is. Lesznek megállópontok Siófokon, Zamárdiban, Balatonföldváron, Balatonlellén, Balatonfenyvesen és Balatonmáriafürdőn – írja a hirbalaton.hu.
A Balaton északi partján további hat megállópont kialakítását tervezik – Révfülöpön, Balatonszepezden, Ábrahámhegyen, Alsóörsön, Balatonfüreden és Balatonalmádi káptalanfüredi részén –, de az arról szóló pályázat forráshiány miatt egyelőre tartaléklistára került.
A víziturisztikai fejlesztés célja olyan megállóhelyek létrehozása, melyek egységet képeznek, közös, jól felismerhető arculattal rendelkeznek, magas szolgáltatási színvonallal működnek. A fejlesztés bárki számára elérhető módon biztosít átjárást a víz és a part között, vagyis megteremti a vízre jutás lehetőségét biztonságos, korszerű, eszközök segítségével, oly módon, hogy a természetes környezet ne károsodjon, ezáltal a látogatók ökológiai lábnyoma a lehető legkisebb legyen.
- Balatonmáriafürdőn új épületet alakítanak ki, mely helyet biztosít egyebek mellett mosdóknak, öltözőknek, zuhanyzóknak, valamint a vízitúra eszközök tárolására alkalmas helységnek.
- Balatonfenyvesen két darab vitorlás csónak beszerzése valósul meg.
- Balatonlellén vízre bocsátó sólyát telepítenek, valamint a vízitúrázók szociális igényeit kiszolgáló mobil szociális blokkot alakítanak ki.
- Balatonföldváron egy darab sólyát telelpítenek egy fix stéggel kiegészítve.
- Zamárdiban mobilházas tároló helyiségek, teraszok létesülnek, valamint ezen a helyszínen valósul meg a mozgássérültek részére a vízrejutás lehetőségének kiépítése.
- Siófokon új, épített stég biztosítja majd a vízitúrázók kikötését.
A projektet megvalósító konzorcium vezetője a Magyar Vitorlás Szövetség, további tagjai a Balatonmáriafürdői Vízisport Egyesület, a Balaton Vizisport és Szabadidő Egyesület, a Karsailing Vitorlás Sport Egyesület, a Siófoki "Ezüstpart" Vitorlás Egyesület, Balatonföldvár önkormányzata, valamint a Zamárdi Vízisport Egyesület.
A többnyire meglévő kikötőkhöz kapcsolódó fejlesztés az Európai Unió társfinanszírozásával, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz pályázatának vissza nem térítendő támogatásából, a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg – közölte Szépvölgyi István, a Magyar Vitorlás Akadémia ügyvezetője. Hozzátette: a fejlesztések egy része nyárra, a teljes projekt az év végéig valósul meg.