eur:
393.78
usd:
363.38
bux:
71392.72
2024. július 8. hétfő Ellák

Névtelen cikk - Donald Trump nem hagyja annyiban

Lehet jogi alap a nyomozásra a The New York Times című lapban megjelent, Donald Trump elnök vezetői képességét bíráló cikk névtelen szerzőjének azonosítása érdekében - mondta Mike Pence amerikai alelnök vasárnap a Fox televízióban sugárzott interjújában.

"Majd kiderítjük, hogy volt-e ennek (a cikknek) büntetőjogi vonzata is" - fogalmazott az alelnök. Hozzátette: Donald Trump elnök amiatt aggódik, hogy a cikkírónak köze lehet a "nemzetbiztonsági területhez" is.

A The New York Times című lap szerdán este jelentette meg véleményoldalán a Része vagyok a Trump-kormányzaton belüli ellenállásnak című írást, amelynek szerzője azt állította, hogy az elnöknek dolgozik, de ő és a hozzá hasonlóan gondolkodó kollégái fogadalmat tettek arra, hogy meghiúsítják Trump "elképzeléseinek egy részét". Az állítólagos munkatárs a többi között arról írt: korábban "suttogtak a kabinetben arról, hogy az alkotmány 25. kiegészítéséhez fordulnak". Ez az alkotmánykiegészítés lehetővé teszi, hogy az alelnök vegye át a hatalmat, ha az elnök nem képes ellátni a hivatali feladatait.

Mike Pence a Fox televízióban azt fejtegette: "fontos ügy", ha a The New York Times arról publikált névtelen vezércikket, hogy a kormányzaton belül vannak, akik "hazugságban élnek" és megpróbálják meghiúsítani "a megválasztott elnök programját".

Chris Wallace, a Fox televízió munkatársa az alelnök fejtegetésére felvetette: a véleménycikk ugyan "zavarba ejtő", de "nem törvényellenes". Mike Pence válaszában rámutatott: a kormányzat munkatársai esküt tesznek az alkotmányra, és ezt a cikk szerzőjének is meg kellett tennie.

"Nemcsak álnok, hanem nem is demokratikus, hogy ezek után a névtelen szerző a megválasztott elnök programjának meghiúsításán dolgozik" - fogalmazott Pence, és hozzátette, "ez tényleg támadás a demokráciánk ellen".

Donald Trump pénteken - egy észak-dakotai kampányrendezvényen újságíróknak nyilatkozva - kijelentette: Jeff Sessions igazságügyi miniszternek vizsgálatot kellene indítania a névtelen cikk ügyében. Az elnök szerint az igazságügyi tárcának fel kellene derítenie azt is, hogy ki a cikkíró és jelenleg hol tartózkodik. "Nem akarom, hogy jelen legyen a megbeszéléseinken" - tette hozzá, utalva a "Kínát, Oroszországot vagy Észak-Koreát érintő magas szinten tartott" egyeztetésekre.

Az elnök egyik tanácsadója, Kellyanne Conway a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva vasárnap arról beszélt: "talán" bűncselekmény történt, és ebben az esetben jogszerű lehet a nyomozás megindítása. Christopher Coons delaware-i demokrata párti szenátor ugyanakkor a Fox televíziónak azt mondta: nem tudja, van-e jogi alapja az igazságügyi tárcának a nyomozás megindításához. Leszögezte ugyanakkor, hogy a minisztérium függetlensége "demokráciánk alapköve".

Címlapról ajánljuk
Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Alapító bejelentések
Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Megalakult a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciója, mely 12 európai tagállam 84 képviselőjét foglalja magába; célja, hogy változást hozzon az uniós politikában - mondta Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke Brüsszelben, a pártcsoport EP-frakciójának alakuló ülését követően.

Jön a háborúellenes akcióterv, változik a Babaváró támogatás

A múlt heti két kormányülés döntéseiről tájékoztatott hétfőn Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Szó volt a miniszterelnök váratlan külföldi látogatásairól, a bejelentett védelmi akciótervről és a különadókról, de a benzinárról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Mekkora gyomros a piacoknak a kormány új kiigazító csomagja?

Mekkora gyomros a piacoknak a kormány új kiigazító csomagja?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása.  A műsorban a kormány új kiigazító csomagjával foglalkoztunk. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter egy rendkívüli kormányinfón jelentette be, hogy a bankoknak, a multinacionális vállalatoknak és az energiacégeknek úgynevezett védelmi hozzájárulást kell fizetniük. Az idei évre 400 milliárd forintos bevételnövekedésre számítanak a költségvetésben mindezek hatására.  Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy a bankadó részleges kivezetése nem minden pénzintézetnél megy majd végbe, továbbá megemelik a tranzakciós illetéket és egy teljesen új adót is kivetnek "devizaváltási illeték" néven. "Az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadót – ide értve a kiskereskedelmi adót is – nem csökkentik. A csomag makrogazdasági és devizapiaci hatásairól Virovácz Péterrel, az ING Bank vezető közgazdászával beszélgettünk. A költségvetési következményekről pedig Csiki Gergelyt, a Portfolio lapigazgatóját és makroelemzőjét kérdeztük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×