eur:
411.18
usd:
394.25
bux:
79365.25
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Dagad a brexit-botrány, kémkedést gyanítanak

Aggódnak az Európai Unió tárgyalói, hogy a brit titkosszolgálatok esetleg kémkednek a brit uniós tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló egyeztetéseken - írta a Daily Telegraph a tárgyalások újabb fordulójának kezdetén.

A konzervatív brit napilap egy magas rangú, de meg nem nevezett európai uniós forrásra hivatkozva arról írt, a brüsszeli tárgyalócsoportban azt követően merültek fel aggodalmak, hogy

a brit fél július elején birtokába jutott egy olyan bizalmas dokumentumnak, amelyet röviddel azelőtt ismertettek európai uniós tisztségviselők egy ülésén.

A lap úgy tudka, hogy a kémkedésről szóló aggodalmakról Sabine Wayand, a kilépési tárgyalásokat uniós részéről vezető Michel Barnier helyettese beszélt az Európai Tanács brexittel kapcsolatos munkacsoportjának a testület július 13-i ülésén.

A Daily Telegraph értesülése szerint a brit tárgyalók július 5-én, mindössze néhány órával a bemutatása után birtokába jutottak egy "politikailag robbanékony" dokumentumnak. A brit kormány Theresa May miniszterelnök vezetésével másnap ülésezett Chequersben, ahol Brexit-stratégiát fogadtak el arról, hogy szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolják az Európai Uniónak az áruk kétoldalú forgalmára vonatkozóan.

A brüsszeli dokumentum a brit lap szerint rendkívül negatív becsléseket tartalmaz az Európai Bizottság részéről azokkal a brit tervekkel kapcsolatban, hogy a szigetország áruforgalma valamilyen formában az EU belső piacának része maradjon a Brexit után. A Daily Telegraph forrása szerint a brit kormány órákon belül "a legmagasabb szinten" kezdett lobbizni, hogy megakadályozza az Európai Bizottságot a dokumentum nyilvánosságra hozatalában. Ezt ugyanis széles körben a Chequers-terv elleni megelőző csapásként értékelhették volna.

A forrás nem részletezte, mit takar a legmagasabb kormányszint, a lap viszont emlékeztetett arra, hogy Theresa May aznap a német kancellárhoz, Angela Merkelhez látogatott egy sebtében egyeztetett találkozóra, amelyen egyetértettek abban, hogy

a Brexit-tárgyalások kritikus szakaszhoz értek.

A brit törekvések sikeresnek bizonyultak a dokumentum nyilvánosságra hozatalának megakadályozására. A Daily Telegraph szerint az Európai Bizottság arra figyelmeztetett a prezentációban, hogy az Egyesült Királyság hosszú távon az EU-val szemben versenyelőnybe kerülne azzal, ha a szolgáltatások kétoldalú kereskedelmében nem, az árukéban viszont szoros kapcsolatot tartana fenn a közösséggel a kilépés után. A becslésen alapuló modell szerint ez 15 éven belül a bruttó össztermék (GDP) 8-9 százalékos erodálódásához vezetne az EU egységes belső piacán.

A lapnak egy másik magas rangú, a brexit-tárgyalásokban érintett diplomata a kémkedés gyanújáról megjegyezte,

mindig is voltak ezzel kapcsolatos félelmeik.

A Daily Telegraph szerint Brüsszelben intézkedéseket hoztak a biztonsági kockázatok csökkentésére a tárgyalásokon.

A résztvevőktől például elkérik a telefonjukat és más eszközeiket az egyeztetések kezdetén.

A kémkedéstől, úgy tűnik, a brit fél is tart: tavaly olyan fényképek készültek David Davis akkori brit Brexit-miniszterről, amelyen Faraday biztonsági aktatáskával látható. A politikus még az Apple-óráját is lecserélte, nehogy feltörjék a mikrofonját. Emellett beszámolók szerint a brit tárgyalók saját nyomtatót visznek a tárgyalásokra, nehogy az európai uniós eszközökön titkos másolatok készüljenek a dokumentumokról.

Brit tisztségviselők túlzónak nevezték az újságnak a kémkedéssel kapcsolatos brüsszeli aggodalmakat, mondván, a brüsszeli bürokráciában vannak szivárogtatók, és rengeteg jó, információt adó forrás akad.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×