eur:
400.63
usd:
362.52
bux:
73347.1
2024. október 2. szerda Petra
Pixabay
Nyitókép: Pixabay

Máris itt a brexit drámai hatása

Az Európai Unió társországaiból Nagy- Britanniába érkező bevándorlók számának mérséklődésével az elmúlt egy évben jelentősen csökkent a brit vállalkozásoknál állást keresők száma is - derült ki a brit emberierőforrás-menedzserek legnagyobb szakmai szövetsége hétfőn ismertetett adataiból.

A Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) kétezer tagvállalatra kiterjedő felmérése szerint a képzett munkaerőt igénylő állások tekintetében minden területen meredeken csökkent a jelentkezők száma tavaly nyár óta. Az alacsonyabban képzett munkaerőt igénylő állásoknál átlagosan 24-ről 20-ra, a közepesen képzett munkaköröknél átlagosan 19-ről 10-re csökkent a jelentkezők száma.

A toborzási nehézségekkel küzdő vállalkozások fele közölte, hogy a jelenségre válaszul béremelést hajtott végre.

A CIPD emlékeztetett arra, hogy a legutóbbi hivatalos adatok szerint egy év alatt jelentősen csökkent az Egyesült Királyságban letelepedő európai uniós állampolgárok száma. Ez tovább nehezítette a munkaerő-toborzást, főleg olyan szektorokban, ahol a munkáltatók hagyományosan külföldi munkaerőt foglalkoztattak és amelyek különösen ki vannak szolgáltatva a szigetország európai uniós tagságának 2019 márciusában várható megszűnése utáni bevándorláspolitikának.

A világ legnagyobb humánerőforrás-szolgáltatója, az Adecco brit csoportja, amely segítette a kutatást, felhívta a figyelmet arra, hogy a Brexit közeledtével hiány tapasztalható a megfelelően képzett munkaerőből és nagyobb a verseny a munkaerő-piacon. A munkáltatókon pedig nagy a nyomás, hogy ne csak vonzó fizetést, hanem további juttatásokat is kínáljanak.

Reagálásában a kormány újfent hangsúlyozta, hogy az európai uniós munkavállalók jelentős mértékben hozzájárulnak a brit gazdasághoz, és azt szeretnék, ha ezek az emberek a Brexit után is Nagy-Britanniában maradhatnának. Az Egyesült Királyság EU-tagság megszűnését követően is nyitott ország lesz, olyan bevándorlási rendszerrel, amely ellenőrzést biztosít számára, de amely tárt karokkal fogadja a legtehetségesebbeket, akik készek keményen dolgozni - tette hozzá a szóvivő.

A brit statisztikai hivatal július közepén közzétett éves becslése szerint a tavaly decemberrel zárult egy évben 240 ezren érkeztek más EU-országokból tartós letelepedés céljából Nagy-Britanniába, 139 ezren viszont távoztak. A nettó bevándorlás az uniós országokból tavaly tehát 101 ezer fő volt, 2013 óta a legalacsonyabb, a távozók száma viszont éves rekordot döntött.

Címlapról ajánljuk

Kis-Benedek József: Irán maga lépett akcióba, és ez az eszkaláció irányába mutat

Izrael nem számított az iráni csapásra, Teherán viszont nem akart nagyobb támadást indítani – értékelte az újabb közel-keleti konfliktust Kis-Benedek József. A biztonságpolitikai szakértő beszélt arról is, hogy Irán a Nyugat által eddig nem ismert rakétákkal támadott, amelyek nagyon gyorsan elérték Izrael területét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.02. szerda, 18:00
Kis-Benedek József
biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora
Itt a 400-as euró: másfél éves mélypontra ütötték a forintot

Itt a 400-as euró: másfél éves mélypontra ütötték a forintot

Jelentős romlás van a nemzetközi hangulatban, a Fed jelzései után a geopolitikai fejlemények is megmozgatták a devizapiacot. A rossz hangulatban a tőzsdék esnek, és a környezet most nem kedvez a forintnak sem. De ezen túlmenően egyedi magyar okok és több technikai tényező is hozzájárult ahhoz, hogy a forint euróval szembeni árfolyama ma másfél éves mélypontra esett, és átvitte a 400-as szintet. A forint árfolyamának alakulása fontos témája lesz a Portfolio makrogazdasági konferenciájának, amelyre itt tudsz jelentkezni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×