eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Vádat emeltek a Reuters két tudósítója ellen Mianmarban

Hat hónapig tartó kihallgatásukat követően vádat emelt egy mianmari bíróság a Reuters két tudósítója, a 32 éves Va Lon és a 28 éves Kjav Szo Oo ellen államtitkokat tartalmazó iratok megszerzése miatt.

Mindkét újságíró ártatlannak vallja magát az ügyben. Július 16-án és 17-én kell megjelenniük a bíróság előtt.

"Az a dolgunk, hogy felfedjük az igazságot" - jelentette ki Va Lon riportereknek a törvényszék épülete előtt.

A két tudósító ellen egy olyan törvény alapján emeltek vádat, amely még a brit gyarmati időkből származik. Büntetésük akár 14 évi börtön is lehet. Az újságírók a többségében buddhista Mianmar Arakán szövetségi államában a muszlim rohingja kisebbség ellen elkövetett katonai tisztogatásról írtak, rendőröktől kapták a titkos dokumentumokat. Decemberi ranguni letartóztatásukkor éppen egy gyilkosságról szóló anyagon dolgoztak.

Az újságírók ügyvédjei egy héttel ezelőtt azt kérték a vizsgálóbírótól, hogy vádemelés nélkül zárja le a nyomozást, mert az ügyészség tanúinak vallomása nem támasztja alá az újságírók elleni vádakat. Ugyanezen a meghallgatáson Kjav Min Aung ügyész azzal érvelt, hogy letartóztatásukkor a biztonsági erők mozgását részletező dokumentumokat találtak a tudósítóknál, és több, a bizalmastól a szigorúan titkosig terjedő dokumentumot fedeztek fel a mobiltelefonjaikon.

Moe Jan Naing rendőrfőnök áprilisban azt vallotta: egy magas rangú rendőrtiszt megparancsolta beosztottjainak, hogy bizalmas információk átadásával csalják tőrbe Va Lont.

A tudósítók szabadon engedését az ENSZ, nyugati országok, írók, jogvédők és a sajtó munkatársaik is követelték.

Csaknem 700 ezer rohingja menekült el Arakánból a szomszédos Bangladesbe tavaly augusztus vége, azaz a katonai műveletek kezdete óta.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×