eur:
403.08
usd:
360
bux:
95838.94
2025. május 15. csütörtök Szonja, Zsófia
Szöul, 2018. április 21.Egy észak-koreai Scud-B rakéta (k) és amerikai Hawk föld-levegő rakéták makettjei a szöuli Koreai Honvédelmi Emlékmúzeumban 2018. április 21-én. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető, a kommunista Koreai Munkapárt első titkára ezen a napon bejelentette, hogy Phenjan felfüggeszti nukleáris kísérleteit és rakétatesztjeit, továbbá bezárja nukleáris kísérleti telepét. (MTI/EPA/Dzson Hon Kjun)
Nyitókép: Dzson Hon Kjun

Észak-Korea taktikázik

Észak-Korea vezetése további engedményeket szeretne kicsikarni az Egyesült Államoktól, ezért végeznek továbbra is fejlesztési munkálatokat a jongbjoni atomerőműben - mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa. Háda Béla úgy látja, Észak-Korea diplomáciai nyomást próbál gyakorolni az USA-ra.

Észak-Korea és az Egyesült Államok június 12-én arról állapodott meg, hogy dolgozni fognak egy atomfegyvermentes koreai félszigeten, és Észak-Korea elkötelezett amellett, hogy ez az atommentes félsziget létrejöjjön. Háda Béla elmondta, hogy mivel konkrétumok nem hangzottak el, így az észak-koreaiakat semmi nem kényszeríti arra, hogy a fejlesztéseket felfüggesszék a jongbjoni nukleáris kutatóközpontban.

Biztosítékok - békeszerződés?

"Az észak-koreaiak nagyon jól tudják, hogy ezeknek az építkezéseknek a híre be fogja járni a világot, hiszen a jongbjoni központot folyamatosan figyelik műholdon keresztül. Egy nyomásgyakorlás is megfigyelhető emögött, hogy az Egyesült Államokat minél hamarabb tárgyalóasztalhoz ültessék újra, és a részleteket is napirendre vehessék" - mondta a szakértő.

Háda Béla szerint, amíg Phenjan nem kap nagyon komoly biztosítékokat és amíg nem állapodnak meg, addig a nukleáris kártyát nem fogja eldobni a kezéből.

"Észak-Koreának rengeteg törekvése lehet, amit az USA segítségével, vagy együttműködésével valósíthatna meg. Észak-Korea számára a nemzetközi szankciók kellemetlenek voltak, a szankciók felfüggesztése, vagy megszüntetése célkitűzéssé fog válni" - tette hozzá.

Észak-Korea azt szeretné elérni, hogy az Egyesült Államok biztonsági garanciákat adjon neki, amelynek része lehet az esetleges amerikai-észak-koreai békeszerződés

- vélte a szakértő.

Észak-Korea hadereje

Az észak-koreai haderő korszerűtlen, túlnyomórészt hidegháborúból örökölt technikával működő fegyveres erő. Annak ellenére, hogy a világ egyik legnagyobb létszámú fegyveres ereje - több mint egy millió katonát tartanak békeidőben -, valójában nem annyira műveletképes, mint a jóval fejlettebb japán, dél-koreai, vagy kínai hadsereg - hívta fel a figyelmet Háda Béla, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontja tudományos főmunkatársa.

A hadászati támadóképességben értek el hatalmas előrelépést: a nukleáris csapásmérő képessége, és a nukleáris eszközök célba juttatásának képessége ilyen.

Nagyon komoly hatótávolságú ballisztikus rakétákkal is rendelkeznek:

a Taepodong–2 ballisztikus rakéta alsó hangon 8 ezer km-es hatótávolsággal rendelkezik, de 12 ezer km-es hatótávolságra is becsülték a teljesítményét.

- tette hozzá Háda Béla. Elmondta azt is, hogy India és Pakisztán messze nem rendelkezik ilyen nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákkal, holott mindkét ország 1998 óta atomhatalom.

"Az észak-koreaiak a rakéta-technológia tekintetében nemzetközi viszonylatban is nagyon respektálható előrelépést értek el, ezek a ballisztikus rakéták már elérhetik az Egyesült Államok területét, ami nagyon fontos, hogy mit tudnak vinni.

Az észak-koreai nukleáris arzenál méretét nem lehet pontosan megsaccolni:

10-60 atombomba között mozognak a becslések. A legvalószínűbb 10-20 bevethető állapotú nukleáris fegyver"

- emelte ki a szakértő. Háda Béla szerint az Egyesült Államok akkor kezdett el nyitni, és tárgyalni Észak-Koreával, amikor egyértelművé vált, hogy el tudják éri az Egyesült Államok területét is az atomfegyverek.

Mire lehet képes Észak-Korea?

A szakértő elmondása alapján az észak-koreai rezsim tudatában van annak, hogy egy esetleg totális háborúban Észak-Korea és az észak-koreai pártállami vezetés valószínűleg megsemmisülne.

"Ez több millió koreai ember életét is követelné a jelenlegi számítások szerint, de ez egy elkerülendő forgatókönyv. Se Észak-, se Dél-Korea nem készül háborúra, sőt Szöul különösen igyekszik elkerülni egy ilyen opció megvalósulását" - summázott Háda Béla.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: az amerikai elnök első száz napja – a mítoszok és a valóság

Magyarics Tamás: az amerikai elnök első száz napja – a mítoszok és a valóság

Donald Trump második elnökségének első száz napjáról, a vámháború felfüggesztéséről, az elnök Amerikán belúli megítéléséről, valamint az Egyesült Államok Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatos álláspontjáról is beszélt Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.15. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Lépni kell, mert lemaradsz – Ezúttal Szolnokon került terítékre a kkv-kat segítő finanszírozási arzenál

Lépni kell, mert lemaradsz – Ezúttal Szolnokon került terítékre a kkv-kat segítő finanszírozási arzenál

Kedvező finanszírozású konstrukciók és vonzó támogatási programok várják a hazai kkv-kat a kormányzat, a KAVOSZ és az érdekvédelmi szervezetek kínálta keretek között, hogy megvalósíthassák fejlesztési elképzeléseiket. Vezető szakemberek és a helyi üzleti szféra képviselői tekintették át a rendelkezésre álló eszköztárat, illetve vetettek számot a helyi cégek kilátásairól a Portfolio és a KAVOSZ gazdasági országjáró körútjának szolnoki állomásán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×