A békülékeny retorika nem tesz jót a védelmi cégeknek – ezt példázták a részvénypiaci mozgások kedden, az amerikai elnök és az észak-koreai diktátor szingapúri békecsúcsa után.
A színpadiasságtól nem mentes és kevés konkrét áttörést hozó csúcstalálkozó fontos eredménye, hogy
megszűnt a háborús hangulatkeltés a papíron még mindig háborúban álló két ország között.
Ennek nyomán 1-4 százalék között esett vissza több vezető amerikai fegyvergyártó cég részvényeinek értéke. A leginkább a rakétákat és katonai elektronikát gyártó Raytheon papírjai gyengültek, 3,9 százalékot.
A lopakodó bombázót és rakétákat is előállító Northop Grumman részvényei több, mint 1,5 százalékkal estek. Hasonló esést szenvedett el a Lockheed Martin is.
A védelmi cégek részvényei általában feszültebb nemzetközi helyzetben értékelődnek fel
– ez történt például tavaly nyáron Észak-Korea rakétatesztjei, majd a Szíriában végrehajtott amerikai légicsapások után.
Trump és Kim találkozóján ugyan konkrét béketervet nem fogadtak el, de ígéretet tettek egy „maradandó és erős békerezsim” beindítására a Koreai-félszigeten. Az észak-koreai vezető vállalta, hogy leszereli és megsemmisíti összes nukleáris fegyverét.
Trump pedig dél-koreai szövetségesét meglepve azt mondta: leállítja a „drága és provokatív” hadgyakorlatokat - amivel ugyanakkor gyengíti a dél-koreai hadsereg védelmi képességét. Arról is beszélt, hogy idővel többezer amerikai katonát hív haza a félszigetről.
Miközben a védelmi cégek így veszteségeket szenvedtek el, a részvénypiacok általában bizakodóan fogadták a csúcson elhangzottakat.
Február óta a legmagasabb szinten zárt például az amerikai S&P index, rekordmagasságba szökött a Nasdaq értéke is. A Dow Jones azonban kis mértékben visszaesett.
A vállalati hírek egyik érdekes eleme volt a Tesla-részvények 3 százalékos emelkedése. Az elektromos autókat gyártó vállalat előzőleg közölte, elbocsájtja dolgozói 9 százalékát, hogy növelje a profitot. A cégnél azt mondták: irodai dolgozókat és nem gyártósori munkásokat építenek le.